1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Leyla Zana'da açlık grevine başladı
Leyla Zana'da açlık grevine başladı

Leyla Zana'da açlık grevine başladı

DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Leyla Zana Meclis'te “kesintisiz ve dönüşümsüz” açlık grevine başladı.

A+A-

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP'liler ise sağlık durumunun iyi olmaması nedeniyle Zana'yı bu kararından vazgeçirmeye çalıştı. Ancak Zana, bütün ısrarlara karşın Meclis'teki odasında eylemine başladı. Zana'nın eylemini bir süre Meclis'te sürdürüp, daha sonra Diyarbakır'a gidip orada devam edebileceği belirtildi.

SAĞLIĞI İYİ DEĞİL

Zana'yı akşam bu kararından vazgeçirmek için yoğun çaba harcayan Türk, akşam saatlerinde Meclis'te BDP'li Altan Tan ve İbrahim Bilici ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Sağlığı iyi değil, bu nedenle girmemesini istedik, ısrar da ettik ama kendisi kararlı, o iradeye de saygılıyız” dedi. Zana'nın eyleminin “kesintisiz ve dönüşümsüz” olduğunu belirten Türk, “Sayın Zana süreci tıkamak için değil süreci kolaylaştırmak, diyalog ortamının başlaması için açlık grevine başlamıştır. Meclis'e ve topluma mesaj vermek için de bu eylemine Meclis'teki odasında başlamıştır” dedi.

REJİME İHTİYACIMIZ YOK

Türk, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açlık grevlerine yönelik sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan'ın tahrik edici üslubunun gün geçtikçe çözüm yönündeki umutları azalttığını belirten Türk, “Bizlerin rejime ihtiyacı yok, nefsimiti düzelteye de ihtiyacımız yok, yıllarca verdiğimiz mücadeleyle kendimizi ispat etmişiz, bedel ödemekten de çekinmemişiz” diye konuştu. Erdoğan'ın tutumunu “barış grevi” diye de niteleyen Türk, sorunları çözmesi gereken Başbakanın tahrik eden, dalga geçen üslubuyla barışı engeleyici bir tutum içinde olduğunu söyledi. Türk şöyle dedi:

TÜRK DE BAŞLAYACAK MI

“Talepler ortada. Ana dilde savunma ve eğitim, tecritin ortadan kalkması ve diyaloğun başlatılması. Tecrit kalkıp diyalog başlamadan sonuçta bu kör savaşın bitmesi, barışın sağlanması imkanı yok. Başbakanın 'taviz vermeyiz' yaklaşımı da yanlış, onun görevi çözüm bulmaktır.”

Türk, kendisinin de açlık grevine başlayıp başlamayacağı sorusuna karşılık, “Başlayınca görünsünüz, ama şu anda öyle bir niyetim yok” dedi.