1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Leyla Zana: Şimdi binlerce Gandhi var
Leyla Zana: Şimdi binlerce Gandhi var

Leyla Zana: Şimdi binlerce Gandhi var

Açlık grevindeki Zana, Erdoğan'a, “Açlık grevine giren en önemli siyasetçi Gandhi'dir. 21. yüzyılda belki bir Gandhi vardı. Şimdi binlerce Gandhi var” diye seslendi

A+A-

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili topluma mesaj vermek için Meclis'teki odasında başladığı açlık grevinin ikinci gününde “Kürt sorununu çözebilir” dediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “Açlık grevine giren en önemli siyasetçi Gandhi'dir. 21. yüzyılda belki bir Gandhi vardı şimdi binlerce Gandhi var. Türkiye'de ne kadar Kürtçe konuşulacağı tartışılıyor. Bu bir utançtır ve bu utançtan herkesin kurtulması lazım” diye seslendi.
Meclis'teki odasında bir grup gazeteciyle görüşen Zana, 1988'de katıldığı bir mitingde “Bu topraklarda herkese yer var, Araplara da Kürtlere de” ifadesinden dolayı “Küstah Leyla Zana” başlığıyla atılan manşete atıfta bulunarak, “Bu kimliği ben istemedim ama böyle doğduk” dedi.
Zana açıklama yaparken, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de ziyaretine geldi. Zana, “Ev sahibi kapıya yakın oturur” diyerek Türk'e kendi koltuğunu verdi.

'Sese ses katmak'
“Talebiniz nedir” sorusuna Zana, “Talepler Kürt halkının talepleridir. Neden-sonuç ilişkisini iyi kurmak lazım. Başlayanlar bitirdiği zaman bizim gibi insanların yaptığı onların sesine ses katmak, destek vermektir” karşılığını verdi.
“İlk gece nasıl geçti” sorusunu ise Zana, “Yer değişikliği nedeniyle uyuyamadım” diye yanıtlayınca Türk, odasının Zana'nın odasından daha geniş olduğunu belirterek, yer değiştirme teklifinde bulundu ve “Seni oraya alalım” ifadesini kullandı.
“Mesajınız var mı” sorusuna Zana, “Mesaj çok net. Sorunu barışçıl, demokratik zemine çekme eylemidir. Eninde sonunda müzakere ile çözülecek bir sorun. Zaman, insan kaybetmeden bir an önce hareke geçilmeli” yanıtını verdi.
Zana 4 kez açlık grevine girdiğini, ilkini 1988 Şubat'ında Kürtlere ana dil hakkı ve cezaevlerindeki tek tip elbise nedeniyle, ikincisini 90'lı yıllarda cezaevlerindeki hak ihlalleri nedeniyle, sonraki açlık grevlerini ise 2000'li yıllarda biri 30 gün olmak üzere Hayata Dönüş Operasyonu için yaptığını söyledi.

Leyla Hanım'ın durumu kötü
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, “Bizim bugün ilk görevimiz parlamentoda siyasi çözüm çıkarmak. Onun için kendi aramızda işbölümü yaptık, bazı arkadaşlarımız açlık grevine girdi. Gerekirse arkadaşlarla oturup tekrar bir durum değerlendirmesi yaparız” dedi.“Leyla Zana da açlık grevine girdi, siz de düşünüyor musunuz” sorusunu da yanıtlayan Tan, “Leyla Hanım'ı da ölüme terk edecek, bırakacak durumda değiliz. Leyla Hanım'ın sağlık durumu da hiç iyi değil. Dün kendisini ikna etmeye çalıştık bu açlık grevine girmemesi için. Özel durumundan dolayı çünkü gerçekten rahatsız” diye konuştu.