1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Leyla Zana: Bu Fırsat Kaçırılmamalı
Leyla Zana: Bu Fırsat Kaçırılmamalı

Leyla Zana: Bu Fırsat Kaçırılmamalı

Milletvekili Leyla Zana, New York Times'a barış sürecini anlattı.

A+A-

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, New York Times tarafından yayımlanan mülakatta Kürt sorununun çözümü için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek "bu fırsat kaçırılmamalı" dedi Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Kürt sorununun çözümü için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek "bu fırsat kaçırılmamalı" dedi.

New York Times sitesinde ve gazetenin küresel yayını olan International Herald Tribune tarafından yayınlanan mülakatta "Kadın, Kürt ve İyimser" olarak nitelenen Zana, geçen yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı ziyareti eleştirenlere tepki göstererek "Eleştirirken bir alternatif önerilmeli ve onlar bunu yapmadılar" sözlerini kullandı.

Leyla Zana, "Bugün Türkiye'de iki taraftaki ölü sayısı, tüm toplumu yaralıyor. Bu ülkenin kaynakları, milyarlarca dolar, bu ihtilafta harcanıyor. Kürt sorununun çözümlenmesi için gerekli koşullar oluştu. Bu fırsat kaçırılmamalı" şeklinde konuştu.

Verilen mücadelenin, sonuca ulaşmaya başladığını ifade eden Zana, "Bu iyidir ama yeterli değil. Türkler, Kürtleri yeni yeni anlamaya başladı. Ben, hem Türklere hem de Kürtlere inanıyorum" dedi.

Zana, Kürtlerin de bir statüyü istediklerini vurgularken de Kürtlerin her şeyden önce "kimliklerinin tanınması ve haklarına saygı gösterilmesini istediklerini" vurguladı ve "Kürtler bir gün özgür olacak" sözlerini kullandı.

Bu arada, mülakata yer verildiği geniş haberde Zana'nın hayatına ilişkin ayrıntılarına yer verilirken 10 yıl cezaevinde kaldığının altı çizildi.

Zana'nın yaşadığı tüm zorluklara rağmen Kürtlerin ve kadınların hakları için mücadele etme kararlılığını hiç kaybetmediğine dikkat çekildi.

HABERE YORUM KAT