1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Leoparı vuran kişiye ağır ithamlar
Leoparı vuran kişiye ağır ithamlar

Leoparı vuran kişiye ağır ithamlar

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde kendilerine saldıran leoparı vuran Mahmut Kaplan ve kuzeni Kasım Kaplan hakkında, Star Gazetesi köşe yazarı Yağmur Atsız ağır hakarette bulundu.

A+A-

BU ADAM TERBİYEDEN YOKSUN

Gazeteci Atsız, “Diyarbakır'da leoparı katleden namussuzların soyadları Kaplan imiş… Kaplanların yüzkarası!” diye ağır hakarette bulundu.


Leoparı vuran Mahmut Kaplan, bir hayvan kadar değeri olmadığını ifade ederek, “Tüm malımı versem bile Yağmur Atsız hakkında dava açacağım” dedi.
Hukukçular ise bu söylenen sözlerin bir suç olduğunu ifade ederek, savcıların bu yazar hakkında gerekeni yapması gerektiğini söyledi.


Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde 6 ay önce kendilerine saldıran leoparı av tüfeğiyle öldüren Mahmut Kaplan ve yaralanan Kasım Kaplan'a, Star Gazetesi Yazarı Yağmur Atsız, “Diyarbakır'da leoparı katleden namussuzların soyadları Kaplan imiş…Kaplanların yüzkarası!” diye ağır hakarette bulundu. Hukukçular, Atsız'ın yaptığı ağır hakaretin suç olduğunu söyledi.
Diyarbakır'da 6 ay önce kendilerine saldıran 2 yaşındaki leoparı canları korumak için vuran Mahmut Kaplan ve kuzeni Kasım Kaplan hakkında, Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı ve 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 21/7. maddesi gereği iki kuzen hakkında "Kara avcılığına muhalefet" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.


“DAVACI OLACAĞIM”
“Bir hayvan kadar değerimiz yokmuş” diyen Mahmut Kaplan, “Keşke öldürmeseydim, çok pişmanım. Ama bir canı kurtardığım için de mutluyum. Çünkü kuzenime saldırdığı için onu vurdum. Yoksa kuzenimi parçalayacaktı. Gazeteci Yağmur Atsız'ın bana ettiği hakaret, insanlığa dahi sığmaz. Bu kelime sadece bana değil. Bütün Güneydoğu'ya edilmiş bir hakarettir. Kürt olduğumuz için böyle hakaret ediyorlar. Bana bu kelimeleri etmeye hakkı yoktur. Bütün malımı versem bile onun hakkında davacı olacağım” dedi.


“KINIYORUM”
Savcıların bu sözleri karşısında gerekeni yapması gerektiğini ifade eden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise, “Bu söylenen sözler, leoparı öldürmekten daha büyük bir suçtur. Nesli tükenmekte olan havyanı vurmak doğru değil. Ama bir gazetecinin bu sözleri söylemeye hakkı yoktur. Bu sözler ağır bir suçtur. Kınıyorum. Leoparı öldürmekte bir suç varsa, zaten mahkemeler gerekeni yapar. Yazarın bu sözleri alenen suçtur. Savcılıklar Yağmur Atsız hakkında gerekli işlemleri yapmalıdır” dedi.


“SÖVMEDİR”
Bu sözlerin kişilik haklarına saldırı olduğunu ifade eden Avukat Zeynep Şükran Canoruç ise, “Genel olarak bu sözler kişilik haklarına saldırıdır. Cezai işleme göre sövmedir. Kişi tazminat davası açabilir” dedi.


“SINIRI AŞMIŞTIR”
Söylenen sözlerin açık suç olduğunu ifade eden Avukat Fırat Üger ise, “Yazarın söylediği bu sözler suçtur. Eleştiride bulunabilir ama bu tür sözleri kullanamaz. Bu söylenen sözler sınırı aşmıştır. Bu sözlerin haber özgürlüğü yoktur. İnsan üzüntüsünü dile getirebilir. Fakat açık hedef alınmıştır. Suç işlenmiştir” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum