1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Laurent Bili çözüm sürecini değerlendirdi
Laurent Bili çözüm sürecini değerlendirdi

Laurent Bili çözüm sürecini değerlendirdi

DİYARBAKIR (AA) - Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, çözüm süreciyle ilgili, "Bu sürece yüzde 100 destek veriyoruz ve süreç inşallah başarılı olacak" dedi.

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, çözüm süreciyle ilgili, "Bu sürece yüzde 100 destek veriyoruz ve süreç inşallah başarılı olacak" dedi.

Diyarbakır'da düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddet" konulu seminerde gazetecilerin sorularını Türkçe yanıtlayan Büyükelçi Bili, kadına şiddet sorununun sadece Türkiye'de değil, Fransa'da da yaşandığını söyledi.

Fransa'da kadına yönelik şiddet konusunda Adalet Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalıştığını, bu tercübeyi düzenledikleri seminerle Diyarbakır'a da taşımak istediklerini anlatan Bili, amaçlarının bu konudaki çalışmaları bir araya getirerek, fikir alışverişinde bulunmak olduğunu dile getirdi.

- Paris'te öldürülen 3 kadın

Paris'te öldürülen 3 kadın ile ilgili soruşturmanın hangi aşamada olduğu yönündeki soruya Bili, herkesin bu cinayeti aydınlatmak istediğini, araştırmanın sürdüğünü belirtti.Bili, "Ama sonuna kadar gideceğiz. Zamana ihtiyaç var ve sonunda bunu açıklayacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin AB'ye girmesi ile ilgili soruya ise Bili, Fransa'da seçimden sonra Türkiye'nin AB'ye girmesiyle ilgili tutumun çok değiştiğini kaydetti. Yeni bir sürecin başladığına dikkati çeken Bili, bu konuda bir normalleşmenin yaşandığını, Fransa'nın artık engel değil, tam tersine yardımcı olduğunu kaydetti.

Çözüm süreciyle ilgili soru üzerine Bili, süreci yakından takip ettiklerini, çok önemli bir sürecin başladığını anlatarak, umutlu olduklarını vurguladı.

Bili, şöyle devam etti:

"İnşallah bu süreç sonuna kadar gidecek. Çünkü hem Türkiye hem bölge için çok faydalı bir gelişme olur. Fransa olarak iş adamları çok az geliyor. Şiddet nedeniyle bölgeye kimse yatırım yapmak istemiyor. Bu tür ziyaretler Diyarbakır'a az yapılıyor. Ama bu günlerde çok farklı bir hava var. Bu sürece yüzde 100 destek veriyoruz ve süreç inşallah başarılı olacak."

"Siyasi liderlerin sürece yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Bili, "Ayrıntılara girmeyeceğim. Ben Türk vatandaşı değilim. Genel olarak siyasetçiler siyaset yapıyor. Bu doğal bir şey. Siyasetçiler siyaset yapabilir ama bu siyaseti yaparak barışı getirirsek iyi olur" dedi.

 

HABERE YORUM KAT