1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK yurt başvuruları bugun sona eriyor! (2016 KYK)
KYK yurt başvuruları bugun sona eriyor! (2016 KYK)

KYK yurt başvuruları bugun sona eriyor! (2016 KYK)

Üniversite öğrencilerin yurt için başvurdu KYK için son başvurular bugün alınıyor. Ardından KYK burs ve kredi başvuruları başlayacak. Sonuçların ise ne zaman açıklanacağı belli değil.

A+A-

LYS sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrenciler için çok keyifli bir süreç de başladı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yerleştirme sonuçlarını ilan etmesinin ardından tüm öğrenciler büyük bir umut ile yerleştikleri üniversiteleri öğrenmişti.

Hangi üniversitelere yerleştiklerini öğrenen adayları yeni telaşlar bekliyor şimdi. Bu özel telaşların arasında üniversite kayıt süreçlerinin yanı sıra elbette barınma ihtiyaçlarını karşılayacakları yerlere dair belirsizlikler de var. Yerleştirildikleri yerleri öğrenen adaylar bugünlerde nerede kalacakları konusunu sık sık düşünmeye başladılar. 

Elbette bu sorunun cevabı olarak maddi durumuna göre ev kiralama ya da özel apart dairelerde konaklama tercihleri de mevcut. Fakat maddi durum açısından bu kadar büyük bir masrafın altına giremeyecek aileler ve öğrenciler maalesef başka yollar aramanın telaşı içine düştüler. Zaten üniversitede hele ki başka bir şekilde okumak yeterince aileye ve öğrenciye masraf yaratırken bir de barınma konusunda maddi anlamda büyük zorluklar yaşamak okuma heyecanını tersi şekilde düşürebilmektedir. Ancak maddi gelir açısından bu kadar büyük masrafların altına giremeyecek aileler ve öğrenciler için devletimiz çok uygun ve pratik çözümler de sunmaktadır. Öğrencilerin barınma ve beslenme giderlerini karşılamak açısından açtığı yurtlar ile onların öğrenim hayatlarına destek olmaktadır.

Bu maddi desteği sağlayan Kredi Yurtlar Kurumu yani KYK öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bununla birlikte yine verilen öğrenim kredisi ve KYK bursları ile de öğrencilerin öğrenim hayatlarına katkıda bulunmaktadır. Ancak bunun için öğrencilerin KYK başvuru yapmaları gerekmektedir. KYK başvurusu yapan öğrenciler hem burs alabilmekte hem de yurt imkanlarından etkili bir şekilde faydalanabilmektedirler. KYK başvurusu yaparak öğrenim destekleri almak isteyen öğrencilerin internet üzerinden KYK başvuru dilekçesine ulaşmaları gerekmektedir. KYK başvuruları internet üzerinden online bir biçimde kolayca yapılabilmektedir. Bu KYK başvuru işlemleri de e-devlet sistemi üzerinde yer almaktadır ve KYK başvurusu yapacak öğrencilerin e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.

Bu sistem ile tüm öğrencileri diledikleri an çok kolay bir biçimde başvuruda bulunabilmektedirler. Ancak e-devlet sistemine daha önce giriş yapmamış ve bu sisteme girebilmek için işlemlerini gerçekleştirmemiş kişilerin izlemesi gereken bazı yollar vardır. Aslında bu süreç de oldukça pratiktir. Fakat e-devlet sistemine girebilmek için yalnızca T.C. kimlik numarası yeterli değildir. T.C. kimlik numarası ile birlikte bir de kişiye özel e-devlet şifresi edinmek gerekmektedir. Bu şifreyi almak için ise herhangi bir PTT şubesine kimlik ile gitmek yeterli olacaktır. Ardından oradan alınan bu şifre ile e-devlet sistemine girilmesi ve KYK başvurusunun da yer aldığı e-hizmetler bölümüne tıklayıp ilgili başvuru şifresini doldurmak gerekmektedir. KYK başvuruları bugün 23:59’a kadar internetten gerçekleştirilebilecek.

KYK yurt başvurusu nasıl yapılır sorusuna kurum çok kapsamlı ve anlaşılır bir sistem kullandı. Buna göre;

- Başvurudan önce E-Devlet şifreniz olması gerek. Şifreniz yoksa, size yakın PTT'den belli bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz.

E-DEVLET SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sitede bir ücret ödenilecek mi?

Bu işlem için herhangi bir ek ücret, vergi vb alınmıyor. Daha  güvenli  kullanım  için  adresi  kendiniz  yazmayı tercih  ediniz. Siteye girdikten sonra birçok hizmet karşınıza çıkacaktır. Kuruma gitmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

1) Siteye girdikten sonra arama bölümüne "yurt başvurusu" yazılır. Yazıldıktan sonra site sizi otomatikmen "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü" bölümüne gönderecektir.

2) Bağlantı adresini yazarak, direkt olarak kuruma gidebilirsiniz.

Bağlantı adresi: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu

Siteyi tıkladıktan sonra karşınıza "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonu çıkacaktır. Butonu tıklarsınız, TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazar, siteye girersiniz. Siteye girdikten sonra, sistem sizden bazı şeyler isteyecektir. E-posta adresi ve cep telefonu. Bu ikisini de güncelledikten sonra, hesabınız daha güvenilir olmaktadır.

E-Devlet'e girdikten sonraki işlemler

Yurt Başvurusu bölümüne gelince kurum sizi bilgilendirir. Kimlerin başvurularının değerlendirilip değerlendirilemeyeceği yazılı bir şekilde açıkça dile getirilir.

Başvurusu değerlendirilmeyecek olanlar

- Bir üniversitede okumayanlar, kaydı olmayanlar

- Herhanbi bir resmi olan yurttan "süresiz çıkarma cezası" alırsanız başvurunuz kabul edilmeyecek

- Staj haricinde normal bir işte çalışan ve asgari maaş alan kişiler,

- Sabıka kaydınız varsa, başvurunuz değerlendirilmeyecektir. Taksirli suçlar bunun dışında yer alır

- Kalabalık, toplu ortamlarda yaşamaya uygun olmayan, akıl ve ruh hastalığı içinde olan veya bulaşıcı hastalık içerisinde olan kişiler

- Ailenizle aynı belediyede (ilçe) oturuyorsanız (ististnalar hariç)

Bu maddelerden biri veya birkaçına sahipseniz, değerlendirmeniz kabul edilmeyecek.

Sayfanın en altında "kabul ediyorum" butonuna tıkladıktan sonra devam et butonuna tıklayın.

Karşınıza kimlik bilgileriniz çıkacak. Bu bilgiler doğruysa devam edin, doğru değilse "kimlik bilgilerim" sayfasından bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Öğrenim bilgileriniz bölümünde eksiksiz ve düzenli bir şekilde dolum yapmanız gerekiyor. Sayfanın sonunda "seçtiğim öğrenim bilgilerim doğru" ve "Yukarıdaki bilgiler hatalı veya eksik olduğu için öğrenim bilgilerimi kendim beyan etmek istiyorum" butonları var. Bunlardan size uygun olanı tıklarsınız. Bilgileriniz doğru ise Üniversite ve bölümünüz var. Onları eksiksiz şekilde doldurursunuz.

Doldurduktan sonra karşınıza güncel adres bölümü gelecektir. Buraları tam olarak doldurmanız lazım.

Özel ve özür durumunuz varsa, bunları kesinlikle belgelendirmeniz gerekir. Nüfus İl Müdürlüklerinden temin edeceğiniz Nüfus Kayıt Örneğinizi inceleyiniz ve anne baba durumunuza uygun olan seçeneği seçiniz.

Aileniz bilgilernizi eksiksiz bir şekilde doldurmayı ihmal etmeyiniz.

“Başvurunuz başarıyla alınmıştır.” Bu cümleyi gördükten sonra işleminiz kayıta alına durumu resmi olarak gerçekleşmiştir.

Bilgilerinizde  değişiklik  olması halinde başvuru  süresinin  sonuna  kadar başvurunuzu
güncelleyebilirsiniz.

Yurtların konforu

Kredi Yurtlar Kurumu İzmir İl Müdürü Yakup Karaca'nın yurtlar üzerine yaptığı açıklamada, geçmişe nazaran hizmet ve konfor açısından oldukça daha iyi bir konumda olduğunu dile getirdi.

Karaca "Eski yurtları düşünen aileler, okudukları dönemdeki ranzalı koğuş sistemini, banyo için sıraya girdikleri yurtları hatırlıyor. Şimdi 2-3 kişilik odalar, ayrı ders çalışma salonları, banyolar oda içinde, 24 sat sıcak su... Yemekhanemiz lüks restoran konforunda en ucuz yemeği veriyor, diyetisyen ve gıda mühendisleri kontrolünde. Yeni yurtları gören aileler rahatlıyor. Eski anlayıştaki ranza sistemli yurtlar kalmadı. Lüks, 5 yıldızlı otel konforunda, aile sıcaklığında yurtlarımız var. Ailelerin hiç bir sıkıntısı olmasın." açıklamasında bulunarak yurtların kalitesindeki önemini vurguladı.

HABERE YORUM KAT