1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK kredi ve burslar için açıklama yayınlandı!
KYK kredi ve burslar için açıklama yayınlandı!

KYK kredi ve burslar için açıklama yayınlandı!

KYK kredi ve burslar için açıklama yaptı. Öğrencilerin büyük bir merakla beklediği KYK kredi ve bursları için gerekli koşullar belirlendi. KYK kredi ve burslarına ilişkin merak edilen soruların yanıtları ve tüm detaylar...

A+A-

KYK kredi ve burslar için öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtladı. Binlerce öğrencinin büyük bir merakla beklediği KYK kredi ve bursları için ayrıntılar paylaşıldı. İşte KYK kredi ve burslarına dair detaylar...

2016-2017 eğitim öğretim dönemi KYK burs başvuru sonuçları açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlara başvuran adaylar yurtlara yerleştirildi.
 
Yedekte kalan öğrenciler için yerleştirmeler devam ediyor. KYK 3. yedek ara sınıf yurt yerleştirme sonuçları açıklandı.

http://KYK 3.YEDEK YURT SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrenim kredisi veye burs almak isteyen adaylar için henüz müracaatlar başlamadı.
 
KYK'DAN BURS VE KREDİ AÇIKLAMASI
 
Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, birinci sınıf öğrencilerine daha önce ocak ayı itibariyle ödeme yapıldığını, bu yıl ekim, kasım, aralık aylarının da ödemeye dahil edileceğini açıkladı.
 
BAŞVURULAR
 
Burs ve öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Kurum tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırmaktadır. Beyanlarının doğru olmadığı tespit edilenlerin ise burs ve öğrenim kredisi hakkı iptal edilmektedir.
 
Öğrencilerin, İnteraktif müracaatlarını yaparken her alanı dikkatlice incelemeleri, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanları cevaplanmaları gerekmektedir.
 
Hatalı, eksik ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunma burs ve öğrenim kredisi alımını engellemektedir.
 
Evli olan öğrenciler ise sosyo-ekonomik durumları ile ilgili olarak eşlerinin sosyo-ekonomik bilgilerini ve çocuklarını beyan etmek zorundadırlar.
 
Öğrenciler, müracaatların bitim tarihinden itibaren öğretim durumunda meydana gelen değişiklikleri, müracaat tarihinin bitimini takip eden 30 gün içinde Kuruma durumunu anlatan bir dilekçe ile bildirilmesi gerekli ise belgelemesi halinde değişiklikler değerlendirmede dikkate alınacaktır.
 
Burs ve öğrenim kredisi müracaat sonuçları muhtemelen Kasım Sonu veya Aralık ayları içerisinde belli olmakta ve Kurumun web sayfasında ilan edilmektedir.
 
Ayrıca, öğrencilerin ev adreslerine herhangi bir tebligat yapılmamakta olup sadece burs veya öğrenim kredisi kazanan öğrencilerin Kuruma vermiş oldukları elektronik posta adreslerine bilgi gönderilmektedir. Bu yüzden elektronik posta adresinizi başvuruda yazar iken doğru yazıp yazmadığınızı kontrol ediniz.
 
İLK DEFA BURS / ÖĞRENİM KREDİSİ ALACAK ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞLEMLER
 
Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.
 
Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.
 
BURS NEDİR ?
 
T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.
 
Burstan yararlanacak öğrenciler,
 
- Ön lisans öğrencileri,
 
- Lisans öğrencileri,
 
- Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 
- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 
- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
 
- ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
 
- Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,
 
burstan yararlanabilmektedir.
 
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.
 
ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
 
Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
 
Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
 
Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;
 
- Ön lisans öğrencileri,
 
- Lisans öğrencileri,
 
-Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),
 
-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 
-Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
 
öğrenim kredisinden yararlanabilirler.
 
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.
 
KYK YURT BAŞVURULARI
 
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra  www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.
 
ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yüksek öğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren ,
 
Özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapacaklardır.
 
Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.
 
KYK YURTLARINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?
 
Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak,
 
Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir kolu veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç; öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi.
 
Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmamak,
 
Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “ Süresiz çıkarma cezası” almamış olmak,
 
Yabancı Uyruklu öğrenciler için emniyet makamlarından alacakları oturma izin belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermek,
 
Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması,
 
Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması
 
KYK 2016-2017 DÖNEMİNE HAZIR
 
Ülke genelinde ve KKTC’de 650’yi aşkın yurtta üniversite öğrencilerine barınma ve kredi/burs imkânı sağlayan Kredi ve Yurtlar Kurumu, bu yıl KYK ile ilk kez tanışacak olan öğrencileri şehir otogarlarında, üniversite kampüslerinde ve şehrin kalabalık yerlerinde kurduğu stantlarda karşılıyor.
 
Kurum yetkililerinin yer aldığı stantlarda öğrencilere KYK’yı tanıtan broşürler ile ildeki KYK yurtlarına ilişkin bilgiler sunuluyor.
 
Öğrencilere yöresel ikramlarında sunulduğu stantlarda Kurumun tanıtılmasına yönelik faaliyetler akademik takvim başlayıncaya kadar devam edecek.
 
YURT KAYITLARI E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK
 
Son iki yıldan bu yana yurt kayıt işlemleri için öğrencilere önemli kolaylıklar sağlanarak yurt müdürlüklerine bizzat başvurma zorunluluğu kaldırılmış ve işlemler, e-devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Ücretini ödeyen öğrencilerin yurt kayıt işlemleri, e-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden  taahhütname onayı yapmaları ile gerçekleşmiş olacaktır. Onay işleminin yapıldığı gün, dileyen öğrenci yurtta kalmaya başlayabilecektir. Yurt müdürlüklerimizin adres ve telefon numaraları internet sitemizde yer almaktadır.
 
E-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz kayıt işleminin ardından yurtta kalmaya başlamanız halinde yurt müdürlüğüne öğrenci belgesi ve en az 4 adet fotoğrafınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında öncelik durumu kodlayan ve aile durumunda anne/baba yüzde 40 ve üzeri engelli olarak beyan eden öğrencilerin bu belgelerini yurt müdürlüklerine kayıt esnasında mutlaka teslim etmeleri önem taşımaktadır.
 
İLK KAYIT ÜCRETLERİ ZİRAAT BANKASI ÜZERİNDEN ÖDENECEK
 
Sonuçların ilan edilmesinin ardından asil listeden yurt hakkı kazanan öğrenciler kendilerine verilen süre içerisinde öncelikle Ziraat Bankası ATM’lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinde yer alan E-ÖDEME ekranından ilk kayıt ücretini ödeyeceklerdir. İlk kayıt ücreti içerisinde güvence bedeli, gün bazında yatak ücreti ve yurt kimlik ücreti yer almaktadır.
 
Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, T.C. kimlik numarasıyla ödeme ekranlarından sorgulama yapıldığında otomatik çıkmaktadır. Güvence bedeli, yurttan kayıt sildirildiğinde iade edilecektir. Yurt ücretleri, yerleştirme işlemini takip eden aydan sonra aylık olarak ödenmeye devam edilecektir. Yurtların aylık ücretleri, 150 ile 265 TL arasında değişmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT