1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı?
KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı?

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 2015-2016 eğitim öğretim yılı için üniversite öğrencilerine kapılarını bir kez daha açtı. Üniversiteye yerleşen öğrencileri şimdilerde kredi ve burs konusundaki gelişmeleri takip ediy

A+A-

2015-2016 KYK burs ve kredi başvurularına Ekim ayında başlanacak. Üniversite öğrencileri tarafından merakla beklenen KYK burs ve kredi başvurularının ardından ödemelerin Ocak 2016'da başlayacağı belirtildi.

Yüksek öğrenim gören öğrenciler için barınma, burs ve kredi gibi bir çok imkan sunan kurum olan Kredi ve Yurtlar Kurumu bu senede yüksek öğrenim görecek öğrenciler için yurt başvurularını açıklamış ve yurtlarda barınma hakkı elde eden öğrenciler için kaytıları almıştır.

400 Bini aşan öğrenci sayısıyla Türkiye’nin en fazla genç nüfusunu yurtlarında misafir eden kurumların başında gelen YURTKUR bu yıl da üniversite öğrencilerinin barınma konusunda ilk tercihi oldu.

Değişen ve her geçen gün hizmetlerini kaliteli bir şekilde geliştiren YURTKUR bu yıl öğrencileri havaalanları, otogarlar ve üniversite kampüslerine kurulan hoş geldin stantlarıyla karşıladı. KYK personeli yurtlara yerleşme hakkı kazanan gençleri çiçeklerle karşıladı. KYK ailesi olarak bütün öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başarı ve hayırlarla dolu geçmesini temenni ediyoruz.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222’si öğrenim kredisi, 373.548 ‘si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100’e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler