1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK burs ve kredi başvuru sonuçları!
KYK burs ve kredi başvuru sonuçları!

KYK burs ve kredi başvuru sonuçları!

KYK 11. Yurt yedek listesine ve KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarına tek bir portal üzerinden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Her eğitim yılı içerisinde lisans eğitim almaya hak kazanan öğrencilere devlet tarafından burs/kredi ve yurt hizmetleri ile destek sağlıyor. Türkiye’deki milyonlarca üniversite öğrencisi bulunuyor.

Pek çok üniversite öğrencisi öğrenimini ikamet ettiği kentten farklı bir kentte sürdürüyor. Bu durum hem ekonomik açıdan destek ihtiyacı oluşmasına hem de güvenli ve ekonomik bir konaklama ihtiyacı oluşmasına yol açıyor. Türkiye’de Gençlik ve spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ihtiyaç sahibi olan üniversite öğrencilerine burs/kredi desteği sağlanıyor. Üniversite öğrencileri sonuçlarını internet üzerinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web sayfasındaki sonuç açıklama ekranından KYK burs sorgulama işlemi ile öğrenebilecekleri KYK burs/kredi başvurularını eğitim yılı başlamadan önce belirlenen tarihler içerisinde yapıyor.
 
Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız. 
 
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.
 
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerinin yapmış oldukları burs/kredi başvuruları çeşitli şartlar dahilinde değerlendirilerek, üniversite öğrencisinin burs veya kredi desteği almaya hak kazanıp, kazanmadığı belirlenmektedir. Üniversite öğrencileri ise bu sonuçları dijital platform üzerinden KYK burs sorgulama hizmeti ile öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs desteği üniversite öğrencilerinin eğitim yılı içerisinde her ay Ziraat Bankası aracılığı ile alabildikleri geri ödemesiz burs desteğidir. Kredi hizmeti ise üniversite öğrencilerinin yine eğitim yılı içerisinde her ay Ziraat Bankası aracılığı ile alabildikleri geri ödemeli kredi hizmetidir. Üniversite öğrencileri kredi desteği almaları halinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na eğitim yaşamlarının sona ermesinden itibaren 2 yıl sonra geri ödemelere başlayabiliyor.
 
1 kasımda yapılan seçimde seçimi kazanan iktidar partisinin vaatleri arasında yer alan burs desteğinin 400 TL’ye çıkarılacağı bilgisi ise henüz gerçeğe dönüşmüş olmasa da bu doğrultudaki gerekli çalışmalar sürüyor. Üniversite öğrencileri internet üzerinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sunulan KYK burs sorgulama hizmeti ile üniversite öğrencileri aldıkları bursun aldıkları tutar, ay ve tarih gibi ayrıntılı dökümlerini de görebiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sunulan bir diğer hizmet ise yurt hizmetidir. Üniversite öğrencilerinin güvenli ve ekonomik bir konaklama sağlayabilmesi amacı ile tüm Türkiye’deki YURTKUR yurtlarında konaklama için KYK’ya başvuruda bulunması gerekiyor. Üniversite öğrencileri KYK yurt başvurularının sonuçlarını internet üzerinden KYK yurt sorgulama işlemi ile öğrenebiliyor.
 
Üniversite öğrencileri internet kolaylığında yurt başvurularının sonucunu öğrenebilme imkanına sahip olabilirken, KYK yurt sorgulama işlemleri kyknet.gsb.gov.tr/Home/KimlikDogrulama/ adresinden son derece pratik bir şekilde gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinde yer alan bu KYK yurt sorgulama sayfası üzerinde kredi no veya kimlik no bilgileri resimdeki doğrulama kodu karakterlerini girerek, bur sorgulamalarını gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor. Üniversite öğrencileri KYK yurt sorgulama işlemi ile asil ve yedek olmak üzere YURTKUR yurtlarında konaklama hakkına sahip olup, olmadıklarını görebiliyor. Kontenjan sınırlaması olan YURTKUR yurtlarında da ihtiyaç sahibi olan üniversite öğrencileri öncelikli değerlendirmeye alınıyor.

HABERE YORUM KAT