1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK burs başvuruları hakkında son açıklama!
KYK burs başvuruları hakkında son açıklama!

KYK burs başvuruları hakkında son açıklama!

KYK burs başvurusu henüz başlamadı. Ancak KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, öğrencilere müjdeli haberler verdi. Başvuruların Ekim ayının ilk haftasında alınacağını duyurdu.

A+A-

KYK Burs Başvuru tarihi geçen yıllara göre bu yıl daha erken bir tarihten itibaren alınmaya başlandı. KYK Burs Başvuruları bu sene yani 2016-2017 eğitim Öğretim yılları içerisinde Ekim ayının ilk haftasından itibaren alınacak ve KYK Burs Başvuruları Ekim ayı içerisinde açıklanacaktır.

Eğitim alanında öğrencilere birçok maddi manevi destekte bulunan devlet özellik ile üniversite sınavına hazırlanan ve sonucunda da bir lisans ya da ön lisans programına girmeye hak kazanan öğrencilere bu anlamda oldukça büyük destek sağlanmıştır. Üniversite sınavlarına girip üniversiteye yerleşen öğrencilerin neredeyse tamamı burs ve kredi başvurularında bulunmaktadır. Bu başvuruları toplamda on bir kurum inceledikten sonra sonuçlandırılmaktadır. Bu kurumun fikir birliği sonucu bu başvuru sonuçları KYK’nın resmi web sayfasında açıklanmaktadır. 

Burs ve krediden önce Kredi Yurtlar Kurumu, yurtlarda kalmak isteyen öğrencilerin başvurularını değerlendirdi ve sonuçları açıkladı. Öğrenciler yurtlarda kalmaya hazırlanırken, üniversite öğrencileri burs ve kredi konusuna odaklanmış durumda.

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, burs konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Başvuruların Ekim ayının ilk haftasında alınacağını duyurarak bekleyen öğrencilere müjdeli haberi verdi. Sadece başvuru tarihini dile getirmeyen Aksu, üniversite birinci sınıf öğrencilerin bursları ocak ayından daha önce ekim ve kasımda da burslardan yararlanabileceğini söyledi. Öğrenciler ne kadar burs alacak sorusuna ise 400 TL alacaklarını söyledi.

Burs alacak öğrenci sayısının 150 bin olarak açıklayan kurum, ilk 150 bin burs, diğer öğrenciler "kredi"den yararlanacak açıklamasında bulundu.

Başvurular internet üzerinden yapılacak. e-devlet üzerinden yapılacak olan başvuruları öğrenciler çok dikkatli yapması gerekiyor. Yanlış veya eksik bir bilgi, o öğrencinin burstan veya krediden yararlanma imkanını elinden alabilir.

Kredi ödemelerinde süreç nasıl gerçekleşiyor?

Öğrenci, okulu bitirir bitirmez verilen paranın hemen geri alınmıyor. Üniversite bittikten sonra iki yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmamaktadır. İki yıl sonra, kredi alan öğrenci hala iş bulamadıysa, SGK'da iş kaydı yoksa, ödeme erteleniyor. Aksu şu açıklamada bulundu "Eğer öğrenci işe yerleşemediyse ödemeyi erteleme imkanına sahip. Aynı yıl bize müracaat edip dilekçesiyle herhangi bir işte çalışmadığını beyan ederse kredisini işe başlayana kadar erteleyebiliyoruz. Bu yıl 400 lira burs ve kredi öğrencilerimize ödeme yaptık. Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz."

Burs konusunda öncelik hak kimindir?

Anne ve babasını kaybedenler
Şehitlerin evlilerse çocuklarına
Değillerse kardeşlerinin tamamına, 
Gazi çocuklarına öncelik burs verilmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu hangi durumlarda öğrenciye burs vermektedir?

- Herhangi bir üniversitede "ön lisans" öğrencisi olana

- Bir üniversitede "lisans" öğrencisine

- Açık Öğretimde okuyan "önceliğe sahip olan öğrenciler"e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

- İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

- Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

- ÖSYM'nin yaptığı sınavda ilk 100'e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

- Öğrenci şayet "amatör milli sporcu" belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.

Kimler burslardan yararlanamaz?

- Kurumdan önceden burs alanlar öğrenim kredisi alan öğrencilere

- Öğrenciyken, öğretim yılına bir yıl ara verenlere

- Yabancı uyruklu öğrencilere (farklı bir kurum tarafından

Burs almak isteyen öğrencilerin kredi almak isteyen öğrencilere göre yaşam şartlarının biraz daha zor olması gerekmektedir. Örneğin birinci dereceden bir akrabası şehit olmuş ise, annesi ya da babası vefat etmiş ise gibi durumlarda bulunuyorsa öğrencinin diğer öğrencilere göre bu konuda daha avantajlı olduğunu ve öncelik tanındığını söyleyebiliriz. Öğrenciler hepsine burs imkanı sağlanamamaktadır. Çünkü yeterli bir kontenjan sınırlaması bulunmaktadır.

Bu kontenjan dahilinde öğrencilerin durumları göz önünde bulundurularak bir analiz gerçekleşmektedir. Fakat burs başvurusunda bulunmuş öğrencilerin tamamına kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu burs ve kredi başvuruları geçen yıllar baz alındığında normalde ekim-kasım ayları arasında gerçekleşmekteydi. Ancak bu yıl KYK’ dan gelen açıklama ile bu başvuru tarihleri biraz daha öne alınarak öğrencilere normalde ocak ayından itibaren verilen kredi ya da bursunda öne alınmasına sebep oldu. 

Geçen yıllar göz önünde bulundurulursa öğrencinin ekim -kasım tarihleri arasında kredi ya da burs başvuruları alınacaktı ve sonrasında ise bu sonuçlar aralık ayının son haftalarında sonuçlanırdı ve öğrenci bir sonraki eğitim yılının ocak ayı itibari ile kredi ya da bursunu almaya başlardı. Ancak bu yıl bu düzen değiştirildi. KYK burs başvuruları için KYK’dan bir açıklama geldi. Artık öğrencilerin KYK burs başvuruları ekim ayının ilk haftasından itibaren alınacak ve yine on bir kurumun analiz etmesi sonucu ekim ayında öğrencilere KYK Burs Başvurularının sonuçları açıklanacak ve sonrasında da öğrenciler ekim, kasım, aralık, ayında da kredi ve burs imkanlarından faydalanabileceklerini açıkladılar.

Ekim ayının ilk haftasından itibaren KYK Burs başvuruları alınmaya başlanılacak fakat artık bu başvurular resmi KYK’nın web sitesinden değil e-devlet üzerinden gerçekleştirilecektir. KYK Burs Başvuruları sonucunda öğrenciye kredi imkanı çıkarsa öğrenci bu geri ödemeli krediyi öderken herhangi bir iş bulamaz ve bunu da bir belge ile ispatlarsa geri ödeme işlemini ileri bir tarihe atma imkanı da sağlıyor. Geçen yıllarda son olarak KYK Burs Başvuruları 330 TL olarak öğrencilere sunulmaktaydı. Ancak geçen yıldaki seçimlerde öğrencilere tanınan bu imkanın 400 TL olarak değiştirilmesine karar verildi. Ve artık öğrenciler burs ve kredilerini 400 TL olarak her ay düzenli bir şekilde alabileceklerdir. 

HABERE YORUM KAT