1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK 2016 bursları yatırıldı mı?
KYK 2016 bursları yatırıldı mı?

KYK 2016 bursları yatırıldı mı?

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler heyecanla burs ve kredilerin yatacağı tarihi bekliyor. Peki KYK bursları ne zaman yatırılacak? İşte KYK burs ve kredilerle ilgili merak edilenler..

A+A-

Yüz binlerce üniversite öğrencisinin aylardır merakla beklediği 2015-2016 öğretim yılı burs/kredi başvuru sonuçları açıklandı. Burs/kredi, Gençlik ve spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla ödeniyor. 
 
KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?
 
Burs verilen öğrenci sayısının artmasının ardından öğrencileri sevindiren bir diğer gelişme de burs ve krediye zam yapılması oldu. Geçtiğimiz yıl lisans öğrencileri için aylık 330 lira olan burs/kredi miktarı bu sene 400 liraya yükseltildi. Kredi ve burs ödemeleri yüksek lisans öğrencileri için aylık 660 liradan 800 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık 990 liradan 1200 liraya yükseltildi.   
 
KYK BURSLARI NE ZAMAN YATIRILACAK?
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine verilecek kredi ve burs ödemelerine 2016 yılı Ocak ayında başlayacak. KYK'dan burs almaya hak kazanan öğrencilerin ilk bursları yeni yılın ilk ayı içerisinde hesaplarına yatmış olacak.
 
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü burs ödemeleriyle ilgili bir açıklama yayınlamıştı. Yapılan açıklama şu şekilde;
 
Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde "www.kyk.gov.tr" internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.


 Günümüz modern teknolojisi yaşamın her alanında kendisin en etkin şekilde gösteriyor. Üniversite öğrencilerinin kurumlarla olan işlemlerinde de internet avantajlarından ve kolaylıklarından yararlanabiliyor. Özellikle de her yıl lisans eğitimi almaya hak kazanan üniversite öğrencilerinin internet üzerinden son derece pratik bir şekilde gerçekleştirebildikleri KYK burs başvurularıyla burs/kredi destek hizmetlerinden yararlanabilme şansına sahip olabiliyor. Türkiye’de lisans eğitimi almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin eğitim yaşamları boyunca devletten maddi destek alabilmesini sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs/kredi destek hizmeti üniversite öğrencilerinden yoğun ilgi görüyor.

AHMET DAVUTOĞLU AÇIKLADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu 7 Ocak'ta resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile 'Üniversiteli gençlerimiz dün itibari ile burs ve kredilerini 400 TL olarak almaya başladı. Söz verdik, yapıyoruz. Gençler... Hayırlı olsun.' dedi.

KYK burs ödemeleri, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olanlara ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler