1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuyumculardan PTT alanına boykot
Kuyumculardan PTT alanına boykot

Kuyumculardan PTT alanına boykot

DİYARBAKIR- Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanlığı, PTT tarafından satışa sunulan gram altınların, üyelerince alım ve satımının yapılmaması yönünde karar aldığı belirtildi.

A+A-

Bankaların altın satmasına her fırsata karşı olduklarını dile getiren kuyumcular, bu konudaki kararlıklarını sürdürüyor. Uzlaşma zemini aramak için ocak ayında Türkiye Bankalar Birliği ile görüşen kuyumcu oda başkanları, şubat ayında ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) binasının önüne siyah çelenk bırakmıştı. Girişimlerinde istedikleri sonucu alamayan kuyumcular, çareyi son olarak bankalara Cumhuriyet ve ziynet altını alıp satma yetkisi veren yönetmeliğin iptali için Danıştay'a başvuruda bulunmuştu.

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul, PTT'nin altın satmaya başlayacağı bilgisini çok önceleri duyduklarını ve o dönem bunun gerçekleşmesine pek ihtimal vermediklerini söyledi. PTT'nin temel faaliyet alanın posta ve kargo olduğunu, kuyumcuların uzmanlık alanı olan altın işine girilmesini anlamakta zorlandığını ifade eden Akkul, “PTT asıl işi olan posta ve kargo hizmetini hakkıyla ve sorunsuz yapsın yeter. Bizim bankaların altın satışına karşı çıktığımız bu ortamda PTT'nin de böyle bir işe girmesi anlaşılır değil. Bu işten kar edeceklerini sanmıyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT