1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuyumculardan darphane sitemi
Kuyumculardan darphane sitemi

Kuyumculardan darphane sitemi

DİYARBAKIR - Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün 15 Nisan 2013 tarihinden bu yana Cumhuriyet altınlarını kısıtlı üretmesine kuyumcular tepki gösterdi.

A+A-

Altının düşmesinden dolayı yoğun bir talep ile karşı karşıya kalan darphane siparişlere cevap veremez duruma geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul, 20 gündür çeyrek, yarım, cumhuriyet altınlarının piyasada bulunmadığını, vatandaş ile kuyumcu esnafın karşı karşıya geldiğini belirtti.

Akkul, "Kuyumcular, müşterilere karşı itibarsızlaştırıldı darphanenin kuyumculara yaptığı bu sıkıntı kabul edilmez, kuyumcuların mağduriyeti aslında vatandaşın mağduriyetidir” dedi. Akkul, darphanenin bu tür olumsuzluklara karşı önceden ciddi tedbirleri alması gerektiğini, darphanenin yan gelip yatma yeri olmadığını dile getirerek, "Maalesef darphane üç vardiyalı da çalışsa yeterince mağdur olduk. Geçen hafta Perşembe günü bize altın teslim etmeleri gerekirken cuma günü denildi. Cuma günü yine verilmedi ve pazartesiye ertelendi. Bu durumda bizleri hem üyelerimize karşı hem de vatandaşlara karşı yalancı duruma düşürdüler. Ve görüştüğümüz darphane yetkilileri 5 ile 7 ton ürettikten sonra dağıtacaklarını söylediler. Darphane yetkililerinin neden 2 veya 3 ton ürettikten sonra dağıtmadıklarını ve neden ürettiklerini bize söyledikleri günde teslim etmediklerini açıklamalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.
 

HABERE YORUM KAT