1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuyumcular Kanunu son aşamada
Kuyumcular Kanunu son aşamada

Kuyumcular Kanunu son aşamada

Türkiye Kuyumcular Oda Başkanları’nın, üzerinde 5 yıldır çalışma yürüttükleri Kuyumcular Kanun Yasa Tasarısı Taslağının son aşamaya getirildiği belirtildi.

A+A-

GÜNDOKFED - DİKO Başkanı Mustafa Akkul, kuyumculuğun artık kolay olmayacağını belirterek, “Örneğin güvenlik, sermaye, tüm resmi belgeler, kamera, alarm, ustalık belgesi,  5 yılık eğitim, teminat vs gibi şartlar aranacak. Kuyumcu tabelası adı altında kart tefeciliği, oto alım satımı, emlakçilik gibi gayrı resmi işler yapılmayacak” dedi.
 
Türkiye Kuyumcular Oda Başkanları toplandı, 81 ilin kuyumcular Oda başkanları Diyarbakır’dan sonra 9.  kez Antalya’da toplandı. Toplantıda üzerinde 5 yıldır çalışma yürüttükleri Türkiye Kuyumcular Kanun Yasa Tasarısı taslağının son aşamaya getirildiği belirtildi.
 
Kuyumculuk sektörünün sorunlarını aşmak için yılardır üstünde çalışmalar yapan Türkiye Kuyumcular Oda Başkanları bu kez Antalya'da toplandı. Toplantıda Kuyumcular için hazırlanan taslakta kuyumculuk mesleğinin tüm eksikleri, sorunları ve sıkıntıları aşmak için hazırlanmış taslakta kısa bir süre sonra ilgili bakanlığa sunulacak.
 
Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Şartlar Zorlaşıyor
 
Türkiye Kuyumcular Çalıştayın'da görev alan Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu (GÜNDOKFED) DİKO Başkanı Mustafa Akkul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kuyumculuk mesleğinin çok büyük sıkıntılarının bulunduğunu dile getirdi. Bu sıkıntıların aşılamayacak sıkıntılar olmadığını anlatan Akkul, “Biz bu sıkıntıları aşmak için tek bir şansımız var o da kanundur. Bu nedenle bizler oda başkanları yaklaşık 5 yıldır üstünde çalıştığımız Türkiye kuyumcular kanun yasa tasarısı taslağı son aşamasına getirmiş bulunmaktayız” dedi.
 
“Kuyumcu tabelası altında tefecilik yapılamayacak”
 
 “Yasa gerçekleştiği gibi, artık kuyumcu iş yerini açmak için kolay olmayacak” diyen GÜNDOKFED- DİKO Başkanı Akkul, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:
 
“Örneğin güvenlik, sermaye, tüm resmi belgeler, kamera, alarm, ustalık belgesi,  5 yılık eğitim, teminat vs gibi şartlar aranacak. Kuyumcu tabelası adı altında kart tefeciliği, oto alım satımı, emlakçilik gibi gayrı resmi işler yapılmayacak”

HABERE YORUM KAT