1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kuyumcular ilçenin sorunlarını sıraladı
Kuyumcular ilçenin sorunlarını sıraladı

Kuyumcular ilçenin sorunlarını sıraladı

Ergani Kuyumcular ve Sarraflar Derneği'nden ilçedeki güncel konular ve sorunlara ilişkin bir açıklama geldi.

A+A-

İlçede son yıllarda sosyal ve toplumsal olaylara kayıtsız kalmayarak aktif bir sivil toplum örgütü haline gelen Ergani Kuyumcular Derneği, ilçedeki sorunları ve çözüm önerilerini sıraladı.

Yapılan açıklamada; ilçedeki bir sivil toplum kuruluşu olarak, coğrafik açıdan geniş bir satha yayılan ilçedeki büyümeye paralel olarak ortaya çıkan sorunlara duyarsız kalmanın mümkün olmayacağı vurgulanırken, sorularla ilgili muhatap kurumlar göreve çağrıldı. Yönetim kurulu ile birlikte, Ergani'de son zamanlarda yaşanan sıkıntılara değinerek çözüm önerileri sunan Ergani Kuyumcular ve Sarraflar Dernek Başkanı Bülent Taner, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Derneğimiz önemli ve hayati gördüğü bir soruna dikkat çekmek maksadıyla bu sorunu gündeme taşıma gereği duymuştur. Trafikte yaşanan aksaklıklar şehir merkezinde her ne kadar ölümlü kazalara yol açacak nitelikte değilse de yeni yerleşim alanlarına uzanan karayollarında oldukça ciddi sorunlar görülmektedir. Çok tehlikeli ve ölümlü kazalara neden olabilecek birinci nokta, komando taburu ile TOKİ evleri arasındaki mesafedir. Bu yol oldukça dar ve biçimsizdir. Özelikle yayalar ve bisiklet kullanan vatandaşlar için ölümcül kazalara sebep teşkil edecek derecede tehlikelidir. Bu yolda yaya olarak geçiş yapanlar ölüm tehlikesiyle her an burun burunadırlar.

Onlarca blok ve bini aşkın konutun kullandığı bu yol ivedilikle düzenlenip sosyal kullanıma hazır duruma getirilmelidir. Mesafe olarak kısa olduğundan düşük bir maliyetle ölümlerin önüne geçilebilir. İlk etapta acil olarak komando taburu ile TOKİ evleri arasındaki mesafe duble yola çevrilmelidir. Akabinde hangi kurumun sorumluluğunda ise kaldırım yapılmalıdır. Son olarak ta sorumlu kurum aydınlatma direkleri kurarak vatandaşın ölüm tehlikesi yaşamadan güzergahı rahatlıkla kullanmalarını sağlayabilirler.

Özelikle yaz aylarında yayaların bu yolu çok kullanmaları tehlikeyi artırmaktadır. Zaten normalde de yürüyüş yolu olarak düzenlenmesi gerekir. Önümüzdeki yaz sezonuna kadar bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Tehlikeli olarak gördüğümüz ikinci nokta ise Diyarbakır yolu seyit melik yol ayrımıdır. Seyit melik sitesine gitmek için dönmeye hazırlandığınızda ve bölünen bariyerden geçmek istediğinizde nasıl bir tehlikeyle karşılaşabileceğinizi kestiremezsiniz. Bu yol birçok kez ölümlü ve yaralamalı kazalara yol açmasına rağmen yeterli tedbirler alınmadı. Bahsettiğimiz tehlikelerin ortadan kaldırılması ve herhangi bir ölüm olayı meydana gelmeden sorumlu kurumların gerekli duyarlılığı gösterip çalışmalara başlamasını umut ediyoruz.”