1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuvvetli yağış uyarısı
Kuvvetli yağış uyarısı

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışlar Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Muş, Bitlis, Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar; Zonguldak, Bartın, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz'in kıyı kesimlerinde genellikle yağmur ve sağanak, iç bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Muş, Bitlis, Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar; Zonguldak, Bartın, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:Genellikle kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz ve Güney Ege Kıyıları'nda kuvvetli (30-50 Km/Saat) eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:Yağışların, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Muş, Bitlis, Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar; Zonguldak, Bartın, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yerel su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI:Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:Rüzgarın; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz ve Güney Ege Kıyıları'nda kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 Km/Saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BAZI İLLERDE BEKLENEN HAVA

Ankara: Kar yağışlı (1/2)

İstanbul: Kar yağışlı (-2/3)

İzmir: Çok bulutlu (1/7)

Bursa: Kar yağışlı (-2/1)

Konya: Kar yağışlı (1/4)

Adana: Sağanak yağışlı (8/12)

Mersin: Çok bulutlu (9/13)

Diyarbakır: Kuvvetli yağmurlu (5/7)

Batman: Kuvvetli yağmurlu (7/9)

Şanlıurfa: Yağmurlu (6/8)

Gaziantep: Kuvvetli yağmurlu (4/7)

Mardin: Yağmurlu (4/6)

Şırnak: Kuvvetli yağmurlu (5/8)

Van: Kar yağışlı (1/5)

Bingöl: Yoğun kar yağışlı (1/3)

 

 

(Ayhan Kaya-İLKHA)