1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuvvetli yağış uyarısı
Kuvvetli yağış uyarısı

Kuvvetli yağış uyarısı

Kıyı Ege ve Doğu Karadeniz Kıyıları dışında ülkenin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Adıyaman ve Diyarbakır'ın kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Kıyı Ege ve Doğu Karadeniz Kıyıları dışında ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Adıyaman ve Diyarbakır'ın kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 12 derece) olmak üzere azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Karadeniz ile doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, batı kesimlerde kuvvetli (40-60 km/saat) Marmara'nın kuzey ve batısında fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Hatay, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır'ın kuzey çevrelerinde kuvvetli (20-50mm) yağmur ve sağanak yağış beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yerel su baskını, heyelan, ulaşımında aksamalar, yıldırım vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KAR YAĞIŞI UYARISI: Marmara'nın doğusunda (İstanbul, Bursa, Bilecik, Kocaeli ve Yalova) kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, Hakkari, Bitlis ve Ağrı ile Bingöl, Muş, Tunceli, Elazığ, Adıyaman ve K.Maraş illerinin yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma ve don vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara'nın kuzey ve batısında fırtına (60-80 km/saat), Kıyı Ege ile Marmara'nın güney ve doğusunda kuvvetli esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara'nın kuzey ve batısında fırtına (60-80 km/saat), Kıyı Ege ile Marmara'nın güney ve doğusunda kuvvetli esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Marmara'nın güney ve batısı ile akşam saatlerinden sonra Marmara Bölge geneli, İç Ege, İç Anadolu ve Göller yöresinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BAZI İLLERDE BEKLENEN HAVA

Ankara: Yağmurlu (4/6)

İstanbul: Karla karışık yağmurlu (1/3)

İzmir: Çok bulutlu (4/8)

Bursa: Kar yağışlı (1/3)

Konya: Yağmurlu (3/5)

Adana: Kuvvetli sağanak yağışlı (9/11)

Mersin: Kuvvetli sağanak yağışlı (11/13)

Diyarbakır: Kuvvetli sağanak yağışlı (5/9)

Batman: Yağmurlu (5/10)

Şanlıurfa: Yağmurlu (6/10)

Gaziantep: Kuvvetli sağanak yağışlı (5/8)

Mardin: Yağmurlu (4/8)

Van: Yoğun kar yağışlı (0/6)

Bingöl: Yoğun kar yağışlı (-1/4)

 

 

(Ayhan Kaya-İLKHA)