1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kuvöz sıkıntısına çözüm bulunmalı'
'Kuvöz sıkıntısına çözüm bulunmalı'

'Kuvöz sıkıntısına çözüm bulunmalı'

Uzun yıllardan bu yana kuvöz sıkıntısının yaşandığı Diyarbakır ve Bölge genelinde yeni doğan ünitelerinde bulunan kuvöz sayısının ihtiyaca cevap vermediğini belirten vatandaşlar, yetkililerin duyarsızlığından yakındılar.

A+A-
Nüfusu her geçen gün artan Diyarbakır'da, bu ihtiyaca paralel olarak ihtiyaçlar da sürekli artış kaydediyor.Ancak bazı konular var ki, insan hayatını doğrudan ilgilendiriyor ve maalesef yetkililer bu tür hayati sorunlara çözüm üretmekte zorluk çekiyorlar.
 
YETKİLİLER ÇAĞRILARIMIZA KULAK VERSİNLER
 
Diyarbakır merkez ve bağlı ilçeleriyle, bölge genelinde Artan nüfusa paralel olarak ihtiyaçların da artış gösterdiğini ve bunların başında da hastanelerde yaşanan kuvöz sıkıntısı olduğunu belirten vatandaşlar şunları söylediler:
 
'Neredeyse bütün bölge genelinde hizmet veren hastanelerin yeni doğan ünitelerinin ve çocuk hastanelerinin yatak kapasiteleri ihtiyacı karşılamaktan çok uzak.Bölge genelinde bulunan hastanelerdeki kuvöz sayısının hızla artırılması gerekiyor. Ayrıca sadece kuvöz sayısının artırılması da yeterli değil. Bunun yanı sıra yardımcı sağlık personeli konusunda da sıkıntı yaşanıyor. Bu konularda yetişmiş yardımcı sağlık personeli ile kuvözlerin bakımlarını yapacak hemşireler ve uzman doktor sayısının da artırılması gerekiyor.
 
Acil olarak yeni doğan ünitelerinin sayısının da artırılması gerekiyor.Bölgede kuvöz ve sağlık personeli sayısında ihtiyaç olduğu yıllardır basın yayın kuruluşlarında ve muhtelif platformlarda dile getirilmesine rağmen, maalesef yetkililer sorunlarımızı sadece izlemekle yetiniyorlar.
 
SİYASETÇİLER SEÇİM, VATANDAŞLAR GEÇİM DERDİNDE
 
Her yıl bebek ölümlerinin önüne geçilmesiyle ilgili sözde etkinlikler, seminerler düzenleniyor. Bununla ilgili televizyon programları yapılıyor.Ama maalesef çocuk ölümlerinde oranlar düşmek bir yana giderek artıyor.
 
Uzun yıllardır yeni doğan ünitelerinde yaşanan sorunlar dünya basınına bile konu olduğu halde, yetkililer sağlık altyapısının doğru kurgulayamadıkları ve yetişmiş sağlık personeli sıkıntısı yaşanması gibi faktörlerle sorunların dağ gibi birikiyor.
İleri yaşam destek ünitelerinde ve kuvöz sayısının azlığı konusunda sağır sultanlar bile duymuş olmalarına rağmen, bizim yetkili ama etkisiz hastane yöneticileri, koltuk kavgasından başlarını kaldıramadıkları için sorunlarımıza çözüm üretemiyorlar.
 
Ülkemiz genelinde en genç nüfusa sahip bölge olmamızla övünen yetkililer, ne hikmetse 'bu çocuklar dünyaya gelirken sorunlar yaşıyorlar' diye düşünmekten acizler.Sık sık, hastanelerin yeni doğan bölümlerinde çeşitli faktörlerle 0-11 aylık bebelerin hayatını kaybettiğine dair duyumlar alıyoruz.Bunların çoğu basına yansımıyor.Ama ateş düştüğü yeri yakıyor.Bu kapsamda kuvöz sayısını hızla artırarak, gerekli sağlık personellerinin sayısını da artırmak elzem hale gelmiş durumda.
 
En büyük sıkıntılardan birisi de, bölgede yeni doğan uzman sayısının yetersiz olması. Yeni doğan uzmanı sayısı Türkiye genelinde de yeterli değil. Ama bölgemiz de çok daha fazla ihtiyaç var. Bölgede yardımcı sağlık personeli, ebe, hemşire yetişmiş eleman da eksik'.
 
MARDİNLİ SEVCAN ÖLÜM KALIM ARASINDA MEKİK DOKUDU
 
Öte yandan kuvöz konusunda yaşanan son skandalı ise Mardin'den gelen Sevcan Çağala isimli anne adayı yaşadı.
 
Mardin'den sevk edilen ve yedi aylık hamile olan Sevcan Çağala'nın, erken doğum yapılması gerekiyordu. Bu nedenle doktorlar sezeryanla doğumu yapmaya karar verdiler.
Ancak ne acıdır ki, kuvöz bulunamadığı için doğum gerçekleştirilemedi.
 
Dicle Üniversitesi'nde yaşanan hastanın sorunu, bununla da bitmedi. Kuvöz bulunamayan yedi aylık hamile Sevcan Çağala, o haliyle tekrar hastanın yakınlarının ısrarı ile Mardin'e gönderildi. Ertesi gün ise Mardin'den 112 ambulansı ile tekrar Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan Diyarbakır Çocuk ve Kadın Hastalıkları hastanesine gönderildi.
 
Bütün bu skandallar rağmen, yetkililerin halen 'cek-cak'lı ifadelerinden hasta ve hasta yakınları bıktık usandık dediler'.
 
(Diyarinsesi.org YA MY)
 
 

HABERE YORUM KAT