1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kütüphaneler yeni yüzleriyle
Kütüphaneler yeni yüzleriyle

Kütüphaneler yeni yüzleriyle

Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi, yenilenen ve zengin yelpazesiyle kitapseverlere hizmet verecek.

A+A-

Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi, yaklaşık 50 bin kitap kapatisitesiyle kitap severlere hizmet vermeye devam ediyor. Kütüphanede teknolojik ve bilişim anlamında önemli yenilikler yapılırken, 5 adet film izleme kabini 18 internet erişimli teknoloji salonu oluşturuldu. Kütüphanede ayrıca bin 500 filmlik arşiv oluşturuldu. Geçen yıl 250 bin olan kütüphane üye sayısının da 500 bine çıkarılması hedefleniyor.

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Özbek, 1978 yılında hizmete giren kütüphanenin, 2010 yılına kadar bazı basit onarımlar geçirdiğini, geçen yıl ise Kültür ve Turizm Bakanlığınca gönderilen ödenekle binanın tümüyle yenilendiğini söyledi.
 
'ENGELSİZ KÜTÜPHANE OLUŞTURULDU'
 
Bodrum ile birlikte 4 katlı binanın tamamen elden geçirildiğini, binanın iç teşrifatının yapıldığını ve yeni bölümler oluşturulduğunu ifade eden Özbek, engelliler için kütüphanenin alt katında "Engelsiz Kütüphane" oluşturduklarını belirtti.Özbek, çocuklara yönelik ise giriş kısmına "Okul Öncesi ve Oyuncak Kütüphanesi" yapıldığını ifade ederek, halkın da bundan memnun kaldığını söyledi.
 
ÜCRETSİZ AKTİVİTELER YAPILIYOR
 
Kütüphanede internet hizmeti, masa tenisi ve daha bir çok aktivite ücretsiz yapılıyor. İl Halk Kütüphanesi Müdürü   Ahmet Özbek,   “Bu kütüphane kullanma kazanma alışkanlığı kazandırmaya dönük bir yöntem. Zaman içerisinde film izlemeye gelen, mp3 oynamaya gelen kullanıcılarımız kitapla da tanışacaklardır. Kütüphaneye girip çıkarken mutlaka kitapa dokunacaklardır. Okuma alışkanlığı kazanacaklarını düşünüyorum. " dedi.
 
VATANDAŞLAR UYGULAMADAN MEMNUN

 
Diyarbakır'da vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için İl Halk Kütüphanesi'ne sinema kabinleri kurulması halk tarafından da ilgiyle karşılandı.

Vatandaşlar,”Yeni anlayışla kütüphaneler sadece kitapların bulunduğu mekanlar olmaktan çıkıp kültür ve bilgi merkezleri haline geliyor.Bundan memnun kalıyoruz.” diyor.

Uygulamaya en çok sevinen öğrenciler oldu. Öğrenciler,”YGS'den önce buraya hep çalışmaya geliyorduk. Bugün bir değişiklik olsun diye film izledik.Hiç olmazsa daha önce hiç kitap okumazken daha çok kitap okuruz.” şeklinde görüş belirtti.