1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kütüphane Müze Kültür Merkezime Dokunma'
Kütüphane Müze Kültür Merkezime Dokunma'

Kütüphane Müze Kültür Merkezime Dokunma'

Kobani olayları sırasında tahrip edilen müze ve kütüphaneler için Diyarbakırlı sanatçı Barışcan tarafından kampanya açıldı.

A+A-
Genç sanatçı Barışcan geçtiğimiz hafta Diyarbakır'da meydana gelen olaylarda tahrip edilen Müze ve kütüphaneler için hem köşe yazsında hem de sosyal medya Twitter üzerinden  #KütüphaneMüzeKültürMerkezimeDokunma  Hastaghini kullanarak kampanyaya vatandaşlardan ve sanatseverlerden destek istedi.
 
 

Başta Kültür ve Sanat Adamları Olmak Üzere 

Tüm Diyarbakır Halkı ve Diğer Sanatseverlerin Sosyal Ortamlarda 

 #KütüphaneMüzeKültürMerkezimeDokunma  Hastaghini Kullanarak   

 Kampanyamıza Destek Vermesini Bekliyorum!

 
  Diyarbakır'da yapılan eylemler sırasında tahrip edilen binalar arasında müzeler, kütüphaneler ve kültür merkezleri de yer almaya başladı. Diyarbakır'da Ziya Gökalp Müzesi, hem yağmalandı hem de yakıldı .Müze binası tamamen tahrip edildi. Ayrıca müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalındı. Çok sayıda kitap da yandı.
 
  Bu haber ile, Diyarbakır'lı sanatçılar arasında  Kütüphane, Müze, Kültür Merkezlerinin bu eylemler dışında bırakılması için sosyal ortamlarda bir kampanya başlatmak istiyorum. Bana bu konuda destek vermek isteyenler facebook veya twitter gibi sosyal ortamlarda  #KütüphaneMüzeKültürMerkezimeDokunmahashtagini kullanabilirler.
Bilindiği gibi Diyarbakırlı yazar Ziya Gökalp'ın doğup büyüdüğü bu ev 1956 yılında müze haline getirilmiştir. Diyarbakır'daki sivil mimari örneklerinden biri olan yapı bazalt taştan iki katlı olarak 1806 yılında inşa edilmişti..Müzede Ziya Gökalp'ın özel eşyaları, fotoğrafları, kütüphanesindeki kitapları ile yöresel etnografik eserler sergilenmekteydi.
 
   Diyarbakır'lı bir sanatçı olarak, yanmış ve tahrip olmuş resimleri yayınlamaya gönlüm elvermediği için, haber resmimi Ziya Gökalp Müzesinin o eski ve görkemli hallerinden seçtim.inanıyorum ki yetkililer en kısa zamanda bu müzeyi tekrar hayata geçirirler..
BARIŞCAN                                                                                                                  
 
destek-001.jpg            

HABERE YORUM KAT