1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kütüphane haftası
Kütüphane haftası

Kütüphane haftası

DİYARBAKIR- Ergani ilçesinde Halk Kütüphanesi'nde 50. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla etkinlik düzenledi.

A+A-

Ergani İlçe Halk Kütüphanesi Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Kaymakam Erdinç Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Atabey, Kütüphane Müdürü Abdulbahri Tanrıverdi, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, 2013 yılı içerisinde ilçe genelindeki halk kütüphanelerinden 10 bin 500 kişinin yararlandığını ifade ederek, kütüphanenin 3 bin 500 üyesinin bulunduğunu söyledi.

Öğrenci ve yetişkinlerin kütüphane gibi kuruluşları bilgi almak için her zaman ziyaret etmeleri gerektiğini kaydeden Yılmaz, kütüphanelerin önemini vurguladı.

Kütüphanelerin bundan sonra artık internet hizmeti de verileceğinin altını çizen Yılmaz, gençlerin kafe kültüründen uzaklaştıracaklarını belirtti.

Yılmaz, kütüphanelerin çocuk ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyan, onları bilimin aydınlık yoluna götüren bir bilim yuvası olduğunu, bu yuvalara herkesin sahip çıkması gerektiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Günümüzde teknoloji çok ilerlemiştir, Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiç biri kitabın yerini tutamaz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır. Yaşadığımız yüzyıl, bilgi ve ilerleme dönemidir. Kitaplar bu bağlamda bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler bu dostlarımızın bir arada bulunduğu yerlerdir. Unutmamalıyız ki, uygarlık yapısının temeli kitaptır."

Daha sonra Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen kitap sergisinin açılışı yapıldı.


Muhabir: Ekrem SENVAR
Yayınlayan: Nurten Aslan 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT