1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurutmalık kültürü gençlere aktarılıyor
Kurutmalık kültürü gençlere aktarılıyor

Kurutmalık kültürü gençlere aktarılıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kültürler arası aktarımı güçlendirmek için yaşlılarla gençleri buluşturdu.

A+A-

Buluşmada yaşlılar, gençlere kurutmalık dolma biber ve patlıcanların nasıl yapıldığını öğretti.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yaşlılar Birimi, kültürler arası aktarımı sağlamak amacıyla etkinlik düzenledi.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Yaşlılar Birimi’nde yapılan organizasyonda, yaşlılar ve gençler, dolmalık patlıcan ve biberleri kurutmak için birlikte çalıştı. Dolmalık biberlerin sap ve çekirdeklerini bıçakla çıkaran, patlıcanların içini boşaltan vatandaşlar, sonra bunları iplere dizdi. Biber ve patlıcanlar daha sonra kurutulmak üzere bahçede asıldı. Kurutulacak dolmalık biber ve patlıcanların kışın yapılacak yemekler de yaşlı vatandaşlara ikram edileceği belirtildi.

“SOSYAL BAĞLARI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”


Sosyal Hizmetler ve Yardım Şube Müdürü Abdurrahman Karakoyun, etkinlikle yaşlılar ile gençler arasındaki sosyal bağı güçlendirip, kültürün yaşlılar tarafından gençlere aktarılmasını hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca birçok ürünün dondurulmuş ve GDO’lu olduğunu, bunun da insan sağlığı açısından riskler barındırdığını kaydeden Karakoyun, “Daha önce büyüklerimiz tüm meyve ve sebzelerini doğal güneş sıcaklığı ve ışığından yararlanarak hazırlıyordu. O nedenle ürünlerin çoğu kimyasal madde içermiyordu ve besin maddeleri oldukça sağlıklıydı. Tüm bu sebze ve meyve kurutma işlemleri kolektif bir şekilde yapılırdı. Bu ortaklaşma aynı zamanda komşuluk ilişkilerini güçlendirip dayanışma kültürünü de geliştiriyordu” dedi.


(MP-HA-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler