1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurumun araçları üzerine zimmetli olmasına rağmen resmiyette çalıştığına dair kaydı çıkmadı
Kurumun araçları üzerine zimmetli olmasına rağmen resmiyette çalıştığına dair kaydı çıkmadı

Kurumun araçları üzerine zimmetli olmasına rağmen resmiyette çalıştığına dair kaydı çıkmadı

Recep Karayel, 1993 -1997 yılları arasında Diyarbakır'ın Hani ilçesindeki Merkez Sağlık Ocağı'nda çalıştığını devlete inandıramıyor. Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği tarafından işe alınan geçici işçilerden biri olan Karayel, çalıştığı sağlık ocağında

A+A-

Recep Karayel, 1993 -1997 yılları arasında Diyarbakır'ın Hani ilçesindeki Merkez Sağlık Ocağı'nda çalıştığını devlete inandıramıyor. Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği tarafından işe alınan geçici işçilerden biri olan Karayel, çalıştığı sağlık ocağında şoförlüğünü yaptığı bir ambulans ile iki araç kendisine zimmet edildi. Zimmet belgeleriyle 9 yıldır devletin bütün birimlerine başvuran Karayel'in herhangi bir kaydına rastlanmadı.

Terör olaylarının yoğun olduğu dönemde 4 yıl boyunca çalışan Karayel, sağlık ocağında çalıştığı dönemde SSK primlerinin yatmadığını öğrenince, nedenini sormak için girişimlerde bulundu. 1993 yılında OHAL Valiliği tarafından işe alınan ve çeşitli kurumlarda geçici olarak görevlendirilen işçiler, çalıştıkları halde devlette kayıtları bulunmuyor. Diyarbakırlı Recep Karayel de çalıştığını ispat edemeyen mağdurlardan birisi. Kamu kurumunda 4 yıl boyunca çalışan Karayel'in devlette hiçbir kaydı bulunmuyor. Elindeki belgelerle, mesai arkadaşlarının tanıklığıyla çalmadık kapı bırakmayan Karayel, haksızlığa uğradığını söylüyor. 1993 -1997 yılları arasında Hani ilçesi Merkez Sağlık Ocağı'nda ambulans şoförlüğü yapan Karayel, çalıştığına dair bir kaydın olmamasına bir anlam veremiyor. Recap Karayel, Diyarbakır ve Hani ilçesindeki resmi kurumlarına yaptığı başvurudan cevap alamayınca cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığa mektup gönderdi ancak sonuç alamadı.

Hani'de 4 yıl boyunca ambulans şoförlüğü yaptığını ve bunun halen çalışan personelin bile bildiğini anlatan Karayel, "Sağlık ocağında çalışırken 3 araç benim zimmetimdeydi. Bu 4 yıllık süre zarfında çok az maaşla çalıştım. Kadro alacağımı sanıyordum. Özlük haklarımın yatırıldığını düşünüyordum. Şimdi bırakın özlük hakkını kaydıma bile rastlanmıyor." dedi. Karayel, "Dönemin OHAL Valiliği'nde 4 -5 ay çalıştıktan sonra işimize son verildi. Hani Kaymakamlığı sağlık ocağında şoför ihtiyacı olduğu için beni yeniden işe aldı. Evraklarımı Hani Kaymakamlığına verdim. 4 yılda adam akıllı maaş alamadım. Sıkıntılar rağmen çalışmaya devam ettim. Sigortam yatırılıyor diye düşündüm. Sağlık ocağındaki 3 araç benim üzerime zimmetliydi. Şimdi de kaydıma rastlanmıyor. Bana çalışmamışsın diyorlar. Çalışmayan birine araçları neden zimmetlesinler ki." diye sordu.

Yıllarca çalışmasına rağmen hiçbir kaydının olmaması nedeniyle herhangi bir işe de resmi olarak girmediğini anlatan Karayel, "Çok araştırdım. Resmi olarak bir işe girsem sigortalı işe giriş tarihi yeni olacak." sözleriyle yaşadığı duruma tepki gösterdi.