1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurulan baz istasyonları kaldırılıyor
Kurulan baz istasyonları kaldırılıyor

Kurulan baz istasyonları kaldırılıyor

DİYARBAKIR- Diyanet İşleri Başkanlığı, GSM operatörlerinin veri alıcılarının artık cami ve minarelere takılmaması yönünde Diyarbakır İl Müftülüğü'ne yazı gönderdi, bu karar kentte yavaş yavaş uygulanırken, İl Müftülüğü ve cami imamları kararı destekledi.

A+A-
Vatandaşın tepkisini çeken cami minarelerine kurulan baz istasyonları artık tarih oluyor. Danıştay'ın, minarelere baz istasyonu kurulmasını yasaklamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, 600'den fazla cami ve mescitteki baz istasyonunu 2016 yılına kadar kaldırma kararı aldı.
 
Danıştay'ın verdiği karar doğrultusunda Diyanet İşleri Başkanlığı Diyarbakır İl Müftülüğü'ne yazı göndererek, baz istasyonların kaldırılması yönünde çalışmalarının bir an önce yapılmasını istedi. Diyarbakır İl Müftülüğü bu karar doğrultusunda harekete geçerek ilçe müftülüklerine karara uyulması yönünde yazı gönderdi. Diyarbakır'da cami ve minarelere kurulan baz istasyonlarının çoğunun kaldırıldığı öğrenilirken, GSM operatörleri ile yapılan anlaşmalarının bitmesi halinde bütün baz baz istasyonları kaldırılacak.
 
"BAZ İSTASYONLARININ KURULMASI MÜMKÜN DEĞİL"
 
Diyarbakır İl Müftü Yardımcısı Mehmet Sırrı Şık, İHA muhabirine yaaptığı açıklamada, daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilgili kurumlarla yapmış olduğu protokol çerçevesinde cami minarelerine baz istasyonlarının kurulduğunu ifade ederek, ancak Danıştay'ın vermiş olduğu bir kararla bu uygulamanın artık son verildiğini ifade etti. Şık, verilen karar tarihinin 14 Haziran 2011 olduğunu dile getirerek, "Dolayısıyla bu tarihten sonra artık camilere ve minarelere baz istasyonlarının kurulması mümkün değildir. Biz de zaten Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bize gelen yazıyı ilçe müftülüklerimize göndermişiz. Dolayısıyla bundan sonra kurulması yasaktır. O tarihten itibaren müftülüklerimizin bilgisi dahilinde yeni bir işlem yapılmamıştır. Yani bir baz istasyonun kurulmasına fırsat verilmemiştir. Ancak olabilir ki bu yazıdan haberi olmayan birtakım derneklerin kendi inisiyatifini kullanmak suretiyle baz istasyonlarının kurulmasına zemin hazırlamış olabilirler" dedi.
 
"BİZ BUNA 'EVET' DİYEMEYİZ"
 
Diyarbakır İl Müftü Yardımcısı Mehmet Sırrı Şık, daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu protokolü imzalarken baz istasyonlarının insan sağlığına vermiş olduğu zararı belki tam olarak bilmediğini söyledi. Şık, "Aynı zamanda camilere bir katkı olsun diye buna belki evet denilmişti. Elbetteki uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda insan sağlığı üzerinde bir etkisi hissedilmişse elbetteki dini olarak insana zarar veriyorsa biz buna evet diyemeyiz" diye konuştu.
 
DİYARBAKIR'DAKİ İMAM VE MÜEZZİNLER KARARI DESTEKLEDİ
 
Diyarbakır'da bulunan Cebeli Nur Camii müezzini Şakir Gökhaner, karara katıldığını ifade etti. Gökhaner, "Camilerimiz ibadet yerleridir. Başka amaçla kullanılmaması gereklidir. Aynı zamanda da insan sağlığına da elverişsiz olduğu için isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu. 
 
Arap Şeyh Camii İmamı Fatih Güngör ise, "Bu karar çok doğru bir karar. Baz istasyonlarının camilere ve özellikle minarelere kurulması insanların toplu olarak sıkça bulunduğu yerlerde elbette hem sağlık bakımından hem de estetik bakımından yanlıştır. Bu bakımdan kaldırılması çok doğru ve yerinde olur. Daha uygun yerler bulunabilir" ifadelerini kullandı. 
 
(SK-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT