1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurt’un ailesi: Türkiye’de hukuk ve adalet yok
Kurt’un ailesi: Türkiye’de hukuk ve adalet yok

Kurt’un ailesi: Türkiye’de hukuk ve adalet yok

Bismil'de 1992 yılında Jandarma Komando Taburu tarafından 16 köylü ile birlikte gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilen Abdulkadir Kurt için süren 24 yıllık hukuk mücadelenin sonunda olayın faili "Rombo" lakaplı Asteğmen Salih Üner'e 20 yıl ceza

A+A-

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 1992 yılında Jandarma Komando Taburu tarafından 16 köylü ile birlikte gözaltına alındıktan sonra makatına cop sokularak işkenceyle katledilen Abdulkadir Kurt için süren 24 yıllık hukuk mücadelenin sonunda olayın faili "Rombo" lakaplı Asteğmen Salih Üner'e 20 yıl ceza verilmesine Kurt ailesi tepki gösterdi. Kurt'un oğlu Mustafa Kurt, 24 yıl boyunca verilen hukuk mücadelesinin ardından verilen cezanın hiçbir hukukla açıklanamayacağına işaret etti.
 
“Babam çok ağır işkencelere maruz kaldı”
 
Kararı basından öğrendiklerini ifade eden Kurt, “1992 yılında Bismil Jandarma Komando Taburu tarafından babamla birlikte 16 köylümüz gözaltına alındı. Önce Tepe Jandarma Karakolu'na, daha sonra Bismil Jandarma Komando Taburu'na getirildiler. Babam burada çok ağır işkencelere maruz bırakıldı. Babam işkence ile hunharca katledildi. O günden bu yana tam 24 yıldır devam eden hukuk mücadelemizin sonunda bu asteğmene 20 yıl ceza verildi” dedi. Sanık Üner'e, müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini dile getiren Kurt, “Ama ne yazık ki Türkiye'de hukuk, adalet denen hiçbir şey yok” sözleriyle verilen cezaya tepki gösterdi.
 
“Öldürmek değil düşünmek suç”
 
Türkiye’de gazetecilerin yaptığı bir haber için müebbet ile yargılandığını, siyasetçilerin düşüncelerinden dolayı mahkûm edildiğine dikkat çeken Kurt, “12-14 yaşlarında bir çocuk taş attığı için 20 yıl ceza evine atılıyor. İfade özgürlüklerine müebbet ceza verilirken, benim babamı kasten ve ağır işkencelerle öldürülmesine sadece 20 yıl ceza verilmesi kabul edilemez. Türkiye'de düşünce suçu işlemek, insanları katletmekten daha ağır bir suçtur. Bu kişinin tutuklandığına dair daha net bir bilgi bile edinemedik. Basından takip ettiğimiz kadar babamın katili halen dışarıda geziyor. Türkiye'de ne adalet var ne de hukuk var” diye konuştu.
 
“Babamın katiline emri veren de destek olan da yargılansın”
 
Sadece bir asteğmenin yargılandığını ancak bu katliamdan sadece bir kişinin sorumlu olamayacağını ifade eden Kurt, “Aslında bu kişiye babamı öldürme emrini kim verdi? Babam karakolda devletin himayesinde katledildi. Biz bu soruşturmanın daha da genişletilmesini ve babamın ölüm fermanını veren, burada rol alan herkesin yargılanmasını cezalandırılmasını istiyoruz. Biz Türkiye'de adalet görmedik, adalet arayışımızdan da vazgeçmeyeceğiz. 24 yıl hukuk mücadelesi verdik, gerekirse 24 yıl daha bunun mücadelesini veririz ve katillerin cezalarını almaları için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız” ifadesinde bulundu. 90'lı yıllarda 17 bin insanın katledildiğini hatırlatan Kurt, bu insanların faillerinin belli olduğuna ve istenildiği takdirde açığa çıkarılabileceğine dikkat çekti.
 
“Bir daha bu acıları yaşamayalım”
 
Cizre’de yaşanan vahşete dikkat çeken Kurt, sivil insanları katledenlerin er ya da geç yargılanacağını vurguladı. Kurt, “Hem 90'lı yılların hem 2016 yılının hesabını sorulmasını istiyoruz. Biz o acıyı yaşadık bir daha bu acıları yaşamak istemiyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT