1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kurtulmuş'tan Merkez Bankası açıklaması
Kurtulmuş'tan Merkez Bankası açıklaması

Kurtulmuş'tan Merkez Bankası açıklaması

Başbakan Yardımcı Numan Kurtulmuş, Fas'ta faiz indirimine dair yaptığı konuşmasında, “Yüksek faiz büyümenin düşmanıdır. Biz diyoruz ki, Merkez Bankası bu büyüme düşmanı faizi ortadan mümkün olduğunca kaldırsın” dedi.

A+A-
Resmi temaslarda bulunmak üzere Fas'ın başkenti Rabat'ta bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gündeme dair önemli açıklamalarsa bulundu. Konuşması sırasında faiz indirimine değinen Kurtulmuş, “Türkiye'de hiç kimse sayın Cumhurbaşkanımızda bu konuda, faiz konusunda Merkez Bankası'nı eleştiren diğer insanlar da hiç kimse Türkiye'de Merkez Bankası'nın araçsal bağımsızlığını tartışmıyor, bunun altını çizmek istiyorum.
 
Ama Türkiye'de şunu da herkesin görmesi lazım. Merkez Bankası'nın ilgi alanı enflasyondur. Yani fiyat istikrarıdır ama bir ekonomi üretimi sadece fiyat istikrarından ibaret değildi. Ekonomi 4 tane ana fonksiyonun kontrol edilmesinden geçer. Enflasyon. Faiz, kur politikaları, büyüme hedefleri. Büyüme içerisinde istihdam ve yatırımda var tabi.
 
Yani bazen Merkez Bankası ya da Merkez Bankaları biz enflasyonu ayarlayacağız derken, örneğin büyüme hedeflerini göz ardı edebilir. Halbuki Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için çok net söylüyorum asgari 4.5- 5 her yıl büyümesi lazım. Bunu sağlamanın yolu da daha fazla yatırımdır, daha fazla üretimdir” dedi.
Numan Kurtulmuş Türkiye ekonomisinin ana damarını oluşturan Kobilerin finansman yüklerinin ve finansman maliyetlerinin azaltılması olduğunu kaydederek, “Bunun yolu da düşük faizden geçiyor. Tabi ki tek başına düşük faiz söylemiyoruz.
 
Bunu bilecek kadar ekonomiyi biliyoruz. Ama sonuçta yüksek faiz büyümenin düşmanıdır. Biz diyoruz ki, Merkez Bankası bu büyüme düşmanı faizi ortadan mümkün olduğunca kaldırsın. Ama bunu söylerken maalesef şunu da çok açık söylüyorum. Ne zaman Türkiye'de Para Piyasaları Kurulu bir toplantı arifesinde olsa içerden ve dışardan bazı çevreler 'aman faizi arttırın, yükseltin sakın düşürmeyin şeklinde baskılar yaptığında, sözler söylediği zaman bu siyasi baskı olmuyor da bu ülkenin Cumhurbaşkanı, bu ülkenin Bakanları dışardan siyasi tavsiye olarak 'Faizi düşürün' dediği zaman bu siyasi baskı oluyor.
 
Burada açık bir çifte standart vardır. Dolayısıyla bizim söylediğimiz şey budur. Asla Türkiye'nin kurumları arasında bir kavga, çatışma meselesini tabi ki gündeme getirmiyoruz ama çok net bir kez daha söylüyorum faiz büyümenin en büyük düşmanıdır” ifadelerini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT