1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kurtulmuş'a 'Müsait' soru
Kurtulmuş'a 'Müsait' soru

Kurtulmuş'a 'Müsait' soru

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a, skandal niteliğinde olan 'Müsait' kelimesinin Türk Dil Kurumu'ndaki anlamını sordu.

A+A-
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, TDK'nın web sitesindeki sözlüğünde 'müsait' kelimesinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” olarak tanımlanmasının ne anlama geldiğini Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a sordu.
 
Aydoğan: Cinsiyet eşitliğini ve insan onurunu temel alan bir çalışma başlatacak mısınız?
 'Müsait' kelimesinin TDK'daki anlamıyla alakalı olarak, kadına yönelik şiddetin, devlet mekanizmalarınca kullanılan cinsiyetçi söylemler nedeniyle nasıl meşrulaştırıldığını ortaya koyması açısından önemli ve kayda değer olduğunu anlatan Aydoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a cevaplaması üzere şu 5 soruyu sordu:
 
 “1- Bakanlığınıza bağlı bulunmakta olan Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sayfasında “müsait" kelimesinin anlamlarından birinin "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen ( kadın )" şeklinde tanımlanmasına ilişkin bilginiz bulunmakta mıdır?
 
2- 'Müsait' için parantez içinde 'kadın' yazılmasının ve 'Kötü' için de 'kötü kadın, ….' şeklinde kadına yönelik cinsiyetçi tanımın kullanılmasının gerekçesi nedir?
 
3- Toplumsal yaşamda kullanılan ancak kadına şiddeti meşrulaştıran, besleyen cinsiyetçi söylemlerin bilimsel herhangi bir ölçüte tabi tutulmadan Türk Dil Kurumu'nun internet sayfasında yer almasının gerekçesi nedir?
 
4- Bakanlığınızca iddialara ilişkin bir bilgi bulunmamakta ise işbu önergeyi ve basına yansıyan bilgileri ihbar kabul edip, Türk Dil Kurumu gibi bir devlet kurumunun kültürün en önemli öğesi olan, 'dil' kavramını kadını dışlayıcı ve kadına yönelik şiddeti meşrulaştıracak biçimde kullanmasının önlenmesi amacıyla cinsiyet eşitliğini ve insan onurunu temel alan bir çalışma başlatacak mısınız?
 
5- Türk Dil Kurumu'nca karşılıkları belirtilen kelimelerin kaçı için verilen örneklerde 'kadın'a dair cinsiyetçi söylem yer almaktadır?”
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT