1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Kürtlerle Filistin tarihi, mücadelesi ortaktır’
‘Kürtlerle Filistin tarihi, mücadelesi ortaktır’

‘Kürtlerle Filistin tarihi, mücadelesi ortaktır’

IUSY Akdeniz Komite Toplantısı’na katılmak üzere Diyarbakır’da bulunan Filistinli sosyalist gençler, işgale maruz kalan halkların kendini savunma hakkı olduğunu ve Kürt halkının mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti.

A+A-

 “Kürtlerle Filistin tarihi, mücadelesi ortaktır. Lübnan savaşında çok sayıda Kürt genci şehit olmuştur. Kürt gençliği fedakârca davranışlarda bulunmuştur” dedi.Filistinli gençler aynı zamanda devlet terörüne karşı öz savunma deneyimlerini de aktardı.
 
 
Enternasyonal Sosyalist Gençliği Uluslararası Birliği’nin (IUSY) Diyarbakır’da gerçekleşen Akdeniz Komite Toplantısı’na katılan sosyalist gençler, Kürt özgürlük mücadelesine dair görüşlerini ve ülkelerindeki direniş ile öz savunma deneyimlerini aktardı.
 
‘Orduya karşı halk gücünü kullanmak gerekiyor’


Filistin Ulusal Gençlik Girişimi’nden Firaz Zaga, devlet saldırılarına karşı halk direnişi olarak örgütlenmiş durumda olduklarını ve İsrail mallarına karşı boykot uyguladıklarını belirtti. İsrail güçlerinin uygulamış olduğu baskının günlük olarak dozajını arttırarak devam ettiğini ifade eden Zaga, İsrail ordusunun kurduğu bariyerlere karşı ise halk gösterileri ve yürüyüşler yaptıklarını söyledi. Öz savunma teknikleri konusunda deneyimlerini paylaşan Zaga, “Ateşli olmayan her türlü şeye başvuruyoruz. Sapan, taş bizim olmazsa olmazımızdır.

Orduya ve güvenlik güçlerine karşı halk gücünü ortaya koymak gerekiyor, taş ve sapan kullanılabilir. Barışçıl gösteriler ortaya konabilir ayrıca ekonomik boykot da yapabilirler” değerlendirmesiyle Filistin’deki direniş yöntemlerini anlattı.
 
‘Kürtlerin efsanevi başarıları var’


Filistin’den gelen El Fetih Gençlik Grubu’ndan Raed Debiy de işgale maruz kalan halkların kendisini savunma hakkı olduğunu belirterek, “Kendi kaderini tayin etmek isteyen her halkın yanındayız. Kürtlerle Filistin tarihi, mücadelesi ortaktır. Lübnan savaşında çok sayıda Kürt genci şehit olmuştur. Kürt gençliği fedakârca davranışlarda bulunmuştur” diye ifade etti. Kürt mücadelesine hayran olduğunu belirten Debiy, Kürtlerin özgürlük mücadelesine dönük ilgisini şu sözlerle anlattı: “Kürtlerin efsanevi başarıları vardır. Kürt gençlerinin verdiği mücadele dünya müfredatına, eğitim sistemine girsin. Uluslararası hukuka baktığımızda haksızlığa maruz kalan halkların kendi haklarını savunmaları için her türlü direnişine destek veriyor. Biz DAİŞ’e karşı verilen mücadeleyi de destekliyoruz, hayranlıkla izliyoruz.”
 
‘Hukuki süreçler için özel birimlerimiz var’


İsrail’den gelen Sosyalist Gençler Derneği üyesi Nimrod Barnea da, kendi ülkelerindeki öz savunma yöntemlerini anlattı. Barnea, Polis şiddetini kanıtlamak için belgeleme yöntemini kullandıklarını ve her şeyi belgelediklerini söyledi. Ayrıca hukuk birimleri de kurduklarını belirten Barnea, hukuki süreçleri özel olarak takip ettiklerini söyledi. Polis şiddetine karşı özel ekipmanları olduğunu anlatan Barnea, sivil polislerin kayıtlarını tuttukları bir albüm hazırladıklarını da söyledi.
 
‘Erdoğan’ın afeti felakete neden olacak’


Bölgedeki çatışmaları yakından takip ettiklerini ve Kürtler dahil bütün halkların özgürlüğünden yana olduklarını kaydeden Barnea, “Çünkü coğrafi olarak ortaklığımız var. Erdoğan’ın Kürt sorunu konusundaki tavrını afete benzetiyoruz. Bu afet bir felakete neden olacak. Bu konuda Erdoğan ve hükümet çözüm adımları atmalı” çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler