1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Kürtlere eziyet çektiriliyor”
“Kürtlere eziyet çektiriliyor”

“Kürtlere eziyet çektiriliyor”

İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, kabalık bir heyetle Diyarbakır’ı ziyaret etti:“Kürtlere eziyet çektiriliyor”

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kıran kırana geçen İstanbul İl Kongresi’nde ipi göğüsleyip İl Başkanlığı’na seçilen Cemal Canpolat, kalabalık bir heyetle Diyarbakır’a adeta çıkarma yaptı.

Canpolat “Kürt halkına yapılan eziyeti kınamak için buradayız” dedi. Canpolat, Birleşmiş Milletler Raporu’na da yansıdığı gibi 200 bin insanın açlıkla karşı karşıya kaldığını vurgulayıp “Kürtler, aç bırakılmayı, tecrit ve tehcir edilmeyi, sokağa çıkma yasaklarını hak etmiyor” diye konuştu.


CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, göreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini Diyarbakır’a gerçekleştirdi. Canpolat, beraberinde CHP İstanbul Milletvekillileri Mahmut Tanal, Selina Doğan, Onursal Adıgüzel, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, parti meclisi üyeleri, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve belediye başkanlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik heyetle, dün sabah saatlerinde kente geldi. Canpolat, CHP heyeti, sabah saatlerinde şehre geldi. Canpolat ve beraberindekiler Sur mağdurlarına dağıtılmak üzere bin koli ihtiyaç malzemesi ile bin çocuk için de oyuncak getirdi.


Heyet ziyareti kapsamında ilk olarak 28 Kasım günü Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklamasından hemen sonra öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Yeniköy Asri Mezarlığı’nda bulunan kabrine gitti. Heyet, burada Elçi’nin mezarına kırmızı karanfiller bırakıp. Dua etti. Daha sonra heyet kendilerine tahsis edilen otobüslere binip, polis eskortu eşliğinde Diyarbakır Barosu’na geldi. Heyeti Baro Genel Sekreteri Abdullah Çağer, karşıladı.


Baro Toplantı Salonu’nda açıklamalarda bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, parti olarak Doğu ve Güneydoğu’da Kürt halkına yapılan eziyeti kınamak için şehre geldiklerini söyledi. Öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin yarıda bıraktığı barış türkülerini devam ettirmek istediklerini anlatan Canpaolat, Elçi’nin kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Canpolat şöyle dedi:


“Diyarbakır’a gelmememizin en önemli sebebi daha önce burada baro başkanlığını yapan Tahir Elçi’nin barış söylemlerine katkı sunmak için onun yarım bıraktığı barış mücadelesini CHP olarak katkı sunmak için buradayız. Bugün burada olmamızın nedeni budur. Yıllardır bu ülkede yaşayan ve bu ülkenin önemli bir sorunu olan Kürt sorununu çözüm bulmayan çözümü sadece savaşta sadece kavgada yanlara inat biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün pkk eylemlerine karşı barış için biz bugün buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Doğu ve Güneydoğu’da Kürt halkına yapılan eziyeti kınamak için buradayız. Kısacası hukukun üstünlüğü, insan haklarının özgürlükleri, demokrasilerin tam kullanılmasıyla kadar biz barış söylemlerini devam edeceğiz”


Diyarbakır Baro Genel Sekreteri Abdullah Çağır ise Tahir Elçi’nin öldürülmesinden 56 gün geçtiğini, henüz şüpheli sıfatıyla hiçbir kişinin ifadesinin alınmadığını söyledi. Savcılığın yürütmüş olduğu soruşturmada arpa boyu bir yol alınmadığını dile getiren Çağır, kalıcı bir barışın gelmesi için tüm çabaları sarf edeceklerini sözlerine ekledi.


Canpolat ve beraberindekiler daha sonra yürüyerek Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Aksoy, CHP heyetini makam odasının kapısında karşıladı. Canpolat, Aksoy’a heyette yer alanları tek tek tanıttı. CHP İstanbul Milletvekilleri ve beraberindekiler, Diyarbakır gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir kentte bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek kendilerini ağırladığı için Vali Aksoy’a teşekkürlerini ilettiler. Vali Aksoy ise CHP İstanbul Milletvekilleri önderliğindeki heyete ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek heyete çalışmalarında başarılar diledi.


CHP İstanbul Milletvekilleri ve beraberindekiler, Vali Aksoy ile bir süre görüştükten sonra Diyarbakır programlarına devam etmek üzere Valilikten ayrıldı.


Kışanak: Demokratik bir ülkede sorunlar diyalogla çözülür


Canpolat ve beraberindekiler daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, zor günler ve izleri kolay kolay silinemeyecek travmalar yaşadıklarını belirterek, “Demokratik bir ülkede yaşanmaması gereken şeyler yaşıyoruz. Kökeni tarihin derinliklerinde olan sorunlarımız var. Çözemediğimiz sorunlarımız var. Bundan kaynaklı sıkıntılarımız var. Demokratik bir ülkede olması gereken sorunları konuşarak çözmek, diyalogla çözmek, barışçıl yöntemlerle çözmektir. Her şeyden önemlisi de insan onurunu, haysiyetini, vücut bütünlüğünü, yaşama hakkını yani tartışması imkânsız temel haklarını korumaktır. Ne yazık ki biz bu konularda bugünlerde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz.” dedi.


Canpolat: Kanın durması için Diyarbakır’dayız


“Bu ülkede demokrasinin birinci basamağı olan yerel demokrasiyi inşa etmekle görevli olan bizler de ne yazık ki baskılardan payımıza düşeni alıyoruzç” diyen Kışanak, belediyelere ve belediye eş başkanlarına yönelik tutuklamalara dikkat çekti. CHP’den parlamentoda rolünü oynamasını, yanlışların üzerine gitmesini ve cesurca politika izlemesini beklediklerini ifade eden Kışanak’ın ardından konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise savaşın, kanın durması ve Kürt sorununun çözümünde daha aktif olmak için Diyarbakır’a geldiklerini söyledi. Canpolat,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“22 bin nüfusu olan mahallelerde sadece 2 bin kişinin kalması, Ortadoğu’da her gün ölümlerin, savaşların, her gün adam öldürmekle bizi öldürmeyle alıştırmaya çalışan sistem şunu bilsin ki biz bu topraklarda gencecik çocukların ölmesine müsaade etmeyeceğiz. Biz buraya Tahir Elçi’nin yarım bıraktığı barış türkülerini, barış söylemlerini söylemek geldik. Biz burada ki Kürt halkıyla birlikte bu ülkede uygulanmayan demokrasinin uygulanması, yok sayılan insan haklarının hak ve özgürlüklerinin yeniden yaşatılması için buradayız. Biz sonuna kadar demokrasi ve insan hakları konusunda kararlı bir şekilde mücadele vereceğiz. Biz burada savaş istemiyoruz kısacası. Biz burada barışı daha gür sesle söylemek için buradayız.”


CHP İstanbul İl Başkanı Kemal Canpolat, gazetemize yaptığı özel açıklamada, CHP’nin bölgede yaşananlara sessiz ve tepkisiz olmakla eleştirildiği iddiası üzerine şöyle dedi:


“Bugüne kadar Diyarbakır’a ve bölgeye en çok gelen siyasi parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere Diyarbakır’ı, bölgeyi ve Kürtleri asla yalnız bırakmamıştır. Son dönemde Diyarbakır’a genel başkanımız geldi, doktor olan milletvekillerimizden oluşan sağlık heyeti geldi, çok sayıda genel başkan yardımcımız geldi Diyarbakır’a. Bugün de yine çok kalabalık bir heyetle Diyarbakır’dayız. Heyetimizde milletvekilleri var, parti meclisi üyeleri var, İstanbul’dan belediye başkanlarımız var. Kalabalık bir heyetiz. Buraya gelişimizin birçok nedeni var. Ama birinci nedeni savaşa karşı oluşumuz ve barıştan yana oluşumuzdur.

Kürt halkının, bölgenin savaşa alıştırılmak istenildiği, öldürülmeye çalışıldığı bir dönemde, böyle bir süreçte bunun burada yaşayan Kürt halkının yazgısı olmadığını söylemeye geldik. Burada bin yıldır birlikte bu topraklarda yaşayan bu insanların, ırk ayrımı, dil ayrımı, din ayrımı yapmayan, Türklerle kardeşçe ve birlikte yaşayan Kürtlerin kendi sorunlarının, taleplerinin Türkiye’de en iyi anlayanın CHP olduğunu söylemeye geldik.  Diyarbakır’a gelmeden önce akşam partimizin 1990’da hazırladığı Kürt Raporu’nu okudum. Bugün ile 1990 arasında değişen hiçbir şey yok. Koşullar aynı. Biz bunu yine parlamentoya taşıyacağız. Hem de çözüm önerilerimizi ısrarla dile getireceğiz. Israrla barış konusundaki çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Buradaki savaşı durdurmak için ısrarcı olacağız.


Burada tartışmasız bir gerçek var. 200 bin kişiyi aşan bir nüfus, açlık sınırında yaşıyor. Birleşmiş Miletler bunu açıkladı. Bu 200 bin insan, bu aç olduğu belirtilen insanlar bunu hak etmiyor. Kürtler, aç bırakılmayı, tecrit ve tehcir edilmeyi, sokağa çıkma yasaklarını hak etmiyor. Biz burada her türlü PKK'ya karışı da duracağız ama ısrarla barış olması,ı bu ülkede Kürtlerle barışın sağlanması konusunda CHP olarak ısrar edeceğiz”

HABERE YORUM KAT