1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürtler ve Türkler için yeni siyasi proje!
Kürtler ve Türkler için yeni siyasi proje!

Kürtler ve Türkler için yeni siyasi proje!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Altan Tan, gelinen aşamada tansiyonun düşürülmesi için bir “demokrasi bloğu” oluşturulması gerektiğini söyledi.

A+A-

Altan Tan, “Eğer bu savaş stratejisi ve ağırlıklı sol, seküler söylem devam ederse HDP dışında yeni siyasi arayışlar doğabilir” dedi ve tartışma başladı. Tan’ın sözlerine HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Yol ayrımında olan Altan Bey’dir. Biz bir yol ayrımında değiliz" sözleriyle karşılık verdi. Altan Tan’ın ise cevabı gecikmedi: “Demirtaş, biz yol ayrımında değiliz demişse demek ki yolunu belli etmiştir.”
 
Karşılıklı cevaplara Altan Tan’ın dün ifade ettiği şu sözler de damga vurdu:
 
“Son günlerde başta Sayın Rıza Türmen, Tarık Ziya Ekinci, Mehmet Altan, Mücahid Bilici, Ali Bulaç, Vahap Coşkun, Mesut Yeğen, Tarhan Erdem, Levent Gültekin ve Taha Akyol olmak üzere her kesimden çok sayıda aydın ve siyasetçinin demokrasi bloğu oluşturma ve sorunları ‘sakin, bilgece ve rafine’ bir şekilde çözme çağrıları hayati derecede önemlidir.
Bu çağrılar mutlaka karşılık bulmalıdır. İçinde tüm farklı kesimlerin ve çevrelerin yer alacağı böyle bir demokrasi bloğu-cephesi ancak bu ülkedeki tansiyonu ve gerilimi düşürerek toplumsal uzlaşmayı ve barış iklimini sağlayabilir. Açıklamalarım ile ilgili spekülatif değerlendirmelerin muhatabı değilim. Bundan önce de yaptığım gibi bundan sonra da siyasi çalışmalarıma, istişare ve girişimlerime devam edeceğim.”
 
Altan Tan’ın sözünü ettiği isimlere “demokrasi bloku”nu sordu.
 
Prof. Dr. Yeğen: Tesadüf
 
Prof. Dr. Mesut Yeğen, Altan Tan’ı uzun süredir görmediğini, adı geçen kişilerin de birlikte bir çalışma yaptığını zannetmediğini söyledi. Yeğen, son bir aydır bu isimlerin Altan Tan’la benzer şeyler söylemelerinin “tesadüf” olduğunu belirterek, şunları ekledi:
 
“Bir araya gelme, demokratik bir blok oluşturma... Bu isimlerin hepsini ben de okuyorum fakat onların söyledikleri arasında önemli farklar var.  Altan Tan’ın dediği gibi birşey de yok ortada. Sadece Rıza Türmen’in yazısıyla başlayan ‘demokratik blok’ tartışmasına farklı insanlar katıldı. Ben de bir yazıyla katıldım. Olay ondan ibaret.”
 
Yarına Bakış yazarı Ali Bulaç da böyle bir konudan haberi olmadığını ifade etti.
 
Doç. Dr. Bilici: Açıklama bireysel
 
Yeni Yüzyıl gazetesi yazarı Doç. Dr. Mücahit Bilici, Tan’ın açıklamasının bireysel olduğunu belirterek, “Bir grup adına yapılmış değil. Altan Bey’le belli aralıklarla fikir teatisinde bulunup istişare ettiğimiz oluyor. Bahsettiği anlamda ‘şiddete hayır’ diyen özgürlükçü bir demokrat çizgiye ihtiyaç var” diye konuştu.
 
“Haklar ve özgürlükleri önceleyen tüm kesimlerin sahip çıkacağı bir demokrasi bloğu Türkiye'de bir ihtiyaç haline gelmiştir” diyen Doç. Dr. Bilici sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Türkiye'nin yükselen iki demografik kitlesi Kürtler ve dindarlardır. Dindarların bir kısmı Türk veya Müslüman milliyetçiliği ve devlet tapıcılığına yakalanmış durumda. Kürt siyaseti ise PKK’nın şiddet ve vesayetinden kendini kurtaramamıştır. HDP fırsatı şiddetin devreye sokulması ile hunharca harcanmıştır.  Siyasette demokrasi ihtiyacı bir sivil basınç olarak kendini hissettiriyor. Mevcut partiler içinde veya dışında bunun siyasete yansıması bir zaruret haline gelecek. Türkiye'de geleceğin partisi demokratlığı, Özgürlükçü bir din anlayışını ve Kürtlerin eşitlik ve egemenliğini merkeze alacak bir parti olmalıdır.”
 
Yrd. Doç. Dr. Coşkun: Yol ayrımı
 
Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahap Coşkun, Altan Tan’ın sözlerine ilişkin şunları söyledi:
 
“Sadece HDP içerisinde değil, genel olarak Kürt siyaseti içerisinde yer alan kişilerin bir yol ayrımında olduğunu ifade etti. Şunu söylüyordu genel itibariyle: Artık demokratik siyasetle mi çözüm bulacağız, şiddetle mi? Buna karar verilmesi lazım.”
 
Böyle bir bloğun Altan Tan’ın kendi isteği olabileceğini ve bunun doğal olduğunu belirten Yrd.  Doç. Dr. Coşkun, “HDP’ye ilişkin olarak söylenen de şu: HDP aslında bunu inşa etmek için yola çıkmıştı ancak gelinen noktada HDP’nin bunu gerçekleştiremediğini görüyoruz.”
 
“HDP bunu iki noktada bunu gerçekleştiremedi” diyen Coşkun, şöyle devam etti:
 
“Bir; toplumsal kesimleri temsil etme noktasında ciddi bir sıkıntının olduğu zaten göze çarpıyor. Yani orada sol seküler kesimin ağırlıklı olduğu görülüyor. Bir de özellikle son bir sene içerisinde şiddete karşı mesafe noktasında o demokratik bloğu inşa etmede eksik kalması...”
 
Yrd.  Doç. Dr. Coşkun, sözü edilen fikrin, “olgunlaşmış, istişare edilmiş siyasi bir proje” olduğunu ve Altan Tan’ın geçmişten beri bunu ifade ettiğini dile getirdi.

(Rûdaw)

HABERE YORUM KAT