1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtler lazları geride bıraktı
Kürtler lazları geride bıraktı

Kürtler lazları geride bıraktı

Diyarbakır'da bir lokanta işletmecisi, balık döner ile alternatif ortaya koydu. Vatandaşlar, "Kürtler balıkta Lazları geride bıraktı" diye takıldı.

A+A-
Diyarbakır'da bir İşletmeci, et ve tavuk dönere alternatif olarak balık döneri tüketiciye sundu. Kentte balık döneri ile bir ilki gerçekleştiren Tayfun Fast Food Sahibi Tayfun Yılmaz, kırmızı et ve tavuk döneri yemekten sıkılan vatandaşlara, balık döner ile yeni bir damak tadı sunduklarını söyledi.
 
BÜYÜK RAĞBET VAR
 
Yenişehir İlçesi Ofis semtindeki iş yerinde canlı olarak satın aldığı alabalıkları döner yaparak satan Tayfun Usta, müşterilerinin damak tadına önem verenlerden oluştuğunu söyledi. Balık tüketimini önemine değinen Tayfun Usta, hem ucuz hem lezzetli, hem de sağlıklı olan balığa rağbetin büyük olduğunu dile getirdi.
 
FİYATI DA ÇOK UYGUN
 
Özellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilen balığın, kolesterol, kalp hastalığı, damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa iyi geldiğini ifade eden Tayfun usta, fiyatının cazip olması nedeniyle de çalışan kesim tarafından alabalık dönerinin büyük ilgi gördüğünü ifade ederek şöyle dedi:
 
"Kokusundan dolayı insanlar balığı evlerinde pişirmekten çekiniyor. Çünkü kokusu evde rahatsızlık yapıyor. Biz de halka balığı en iyi şekilde nasıl ulaştırırız diye düşündük ve bu uygulamayı başlattık. Balık döneri oldukça zahmetlidir. İlk önce balığın kılçıklarını temizliyoruz ve özel olarak hazırladığımız çeşitli baharat ile terbiye yaptıktan sonra beklemeye alıyoruz. Bir müddet bekleyen balıkları döner şişine titizlikle diziyoruz. Balık döneri diğer dönerlerin hepsinden daha çabuk pişiyor"
 
BALIK DÖNERİ GÖRÜNCE ŞAŞIRDIM
 
Balık dönerinin tavuk ve et dönerinden daha lezzetli olduğunu belirten müşteriler, böyle bir damak tadının kendilerine sunulmasından dolayı memnun olduklarını söylediler. Balık döneri yiyen lise öğrencisi 19 yaşındaki Aziz Seyidhan, balığı çok sevdiğini belirterek, "Ben acıktığım için bir şeyler atıştırayım dedim. Döner yemeye karar verdim. Tavuk döner biz öğrenciler için daha hesaplı olduğu için tavuk döner yemeye karar verdim. Tam tavuk döner diyecektim ki baktım farklı bir döner var. 'Bu nedir' diye sorduğumda bana balık döner dediklerinde şaşırdım ama çok beğendim. Ben balığı çok seviyorum. Fiyatı da tavuktan daha iyi ve balık döner sipariş ettim. Çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra hep balık döner yiyeceğim" diye konuştu.
 
KEBAP KÜLTÜRÜ İLE BALIK KARIŞIMI ORTAMA GÜZEL BİR ŞEY ÇIKARDI
 
Balık döneri gören vatandaşlar ise, Kürtlerin özellikle balıkta Karadenizlileri solladığını dile getirerek, "Sözde Lazlar balık ile özdeşleşti ama biz Kürtler balığı o kadar seviyoruz ki her türlü yemeğini yapmaya başladık. Bizde farklı olarak kebap kültürüyle karışık bir şey çıkarmışlar ustalarımız. Ellerine sağlık çok güzel durduğu gibi eminim bir o kadarda lezzetlidir" diyerek balık dönere tam destek verdi.

HABERE YORUM KAT