1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürtler için Ayrı Hukuk Uygulanıyor
Kürtler için Ayrı Hukuk Uygulanıyor

Kürtler için Ayrı Hukuk Uygulanıyor

Tutuklu BDP'li vekiller, Balbay'ın tahliyesine rağmen kendilerinin tahliye talebinin reddedilmesini, “devletin genel uygulamalarının Fırat'ın doğusuna geçmediğinin göstergesi” olarak değerlendirdi.

A+A-

BDP'nin tutuklu vekilleri tahliye taleplerinin reddedilmesi üzerine yaptıkları ortak açıklamada açıklamada, Diyarbakır mahkemelerinin verdiği ret kararını Türkiye'de çoklu hukuk sistemi olduğunun göstergesi olarak niteledi.

“Sadece tutuklu vekiller ile ilgili verilen kararda değil, hasta tutsaklar konusunda, bir bütün siyasi tutsaklara karşı ayrı bir hukuk sisteminin icra edildiği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

“Tutuklu vekillerle ilgili verilen karar; Türkiye'de göreceli, çoklu hukuk sistemi olduğunun tezahürü olmuştur. Diyarbakır mahkemeleri Kürtler için ayrı bir hukuk sisteminin olduğunu deklere etmiştir.

“Tutuklandığımız ilk günden beri özel hukuk uygulamaları ile keyfi bir biçimde tutuklandığımızı ve tutukluluğumuzun yıllardır sürdürüldüğünü dile getirmemize rağmen hiçbir söz bu durumu Diyarbakır 5 ve 6 No'lu Ağır Ceza Mahkemelerinin 16 Aralık 2013 tarihinde hakkımızda verdikleri son kararları kadar bu gerçeği açıkça göz önüne sermemiştir.”

Tutuklu BDP'li vekiller Kemal Aktaş, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız'ın imzasıyla duyurulan açıklamada, “Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen özel yetkili mahkemelerin tutukluluğumuzun devamı yönünde görüş bildirmesi 2009 Nisanı'nda start alan ve Kürt siyasal hareketinden binlerce insanın cezaevine konulması ile başlayan siyasi soykırım operasyonun halen devam ettiğinin aynı zamanda tescili olmuştur” denildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay hakkında verdiği kararın bağlayıcı olduğunu ve kendileri için de emsal teşkil ettiğini anlatan vekiller, verilen kararla “devletin genel uygulamalarının Fırat'ın doğusuna geçmediğinin” bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

Tutuklu vekiller halkın tepkilerine ve Meclis'te başlatılan açlık grevine de dikkat çekti.

“Başta Kürt halkı olmak üzere bütün demokratik kamuoyunu rencide eden ve halk iradesini hiçe sayan bu hukuksuz ve çifte standart karara karşı bedenlerini açlığa yatıran HDP Eş Genel Başkanları Sayın Sebahat Tuncel, Sayın Ertuğrul Kürkçü ve HDP milletvekilleri Sayın Levent Tüzel ile Sayın Sırrı Süreyya Önder yoldaşlarımız ile partimizin değerli vekillerinin açlık grevi eylemlerine ve halkımızın alanlardaki demokratik tepkilerine büyük bir anlam biçtiğimizi belirtmek istiyoruz.”

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın "temsiliyet hakkının ihlali" ve "uzun tutukluluk" üzerinden itirazını kabul etmiş, yerel mahkeme de Balbay'ın tahliyesine karar vermişti.

Balbay'ın tahliyesinin ardından BDP de tutuklu beş milletvekilinin tahliyesi için Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'ne başvurmuş, ancak mahkemeler talebi reddetmişti. (YY)

Kaynak:BİNANET

HABERE YORUM KAT