1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürtler Diyarbakır'da toplanacak
Kürtler Diyarbakır'da toplanacak

Kürtler Diyarbakır'da toplanacak

BDP'nin Cenevre 2 toplantısı öncesi Diyarbakır'da 18 Ocak'ta düzenleyeceği mitingin hazırlıkları sürürken, mitingde “Rojava halkı Cenevre'deki 2′inci çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır” ve “Kürtleri tanıyın” mesajları verilecek.

A+A-
İsviçre'nin Cenevre şehrinde 22 Ocak günü yapılması planlanan ve Suriye'nin geleceğinin tartışılacağı Cenevre 2 toplantısı öncesinde Rojava'daki halkların haklarının tanınması için BDP'nin, İstanbul, Van ve Diyarbakır'da düzenleyeceği mitingler için yoğun bir çalışma başlatıldı. Diyarbakır'da 18 Ocak Cumartesi günü İstasyon Meydan'ında “Rojava halkı Cenevre'deki 2. çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır” sloganı ile yapılacak mitingin hazırlıkları sürüyor.
 
'Kürtleri tanıyın' mesajı
 
Uluslararası kamuoyuna '”Kürtleri tanıyın” mesajı verilecek mitinge ilişkin konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkan Yardımcısı M. Eşref Mamedoğlu, Rojava'daki Kürtlerin geleceğinin şekilleneceği toplantının önemine dikkat çekti.
 
Rojava halkının siyasi taleplerinin bulunduğunu ve bu yönlü çabalarının kendileri içinde belirleyici olacağını vurgulayan Mamedoğlu, “21. yüzyılla kadar süren ve Kürtleri bölüp yönetme mantığına dayanan politikalar artık geçerli olmayacaktır. Rojava'da gerçekleşen devrimde bize bunu göstermektedir. Kürtlerin Cenevre 2 toplantısına katılması kendi renkleri ve kendi iradeleri ile gerçekleşecektir” dedi.
 
'Önemli bir toplantı'
 
Kürtlerin ilk kez bu toplantıya katılacağına işaret eden Mamedoğlu, “Siyasi statü talepleri ile toplantıya katılacak olan Rojava Kürtleri hep birlikte ve tek çatı altında katılacak. Bu Kürtler ve Kürdistan açısından çok önemli. Bizim de beklentimiz, bu yöndedir” diye konuştu.
 
'Önceliğimiz Rojava'
 
BDP Genel Merkezi'nin almış olduğu kararlar çerçevesinde İstanbul, Van ve Diyarbakır'da geniş katılımlı mitingler düzenleyeceklerini kaydeden Mamedoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Cenevre öncesi Kürtlerin elini güçlendirecek ve destek verecek eylemsellikler geliştireceğiz. Bu amaçla BDP Diyarbakır İl Örgütü olarak, iki yüz bin el ilanı, 5 bin afiş ve billboardlar ile büyük bir kalabalığı İstasyon Meydanı'nda bir araya getirmeyi hedefliyoruz.” BDP il ve ilçe örgütlerinin, 18 Ocak günü İstasyon Meydanı'nda yapılacak miting için çalışmalara başladığını ifade eden Mamedoğlu, “Öncelikli çalışmamız Rojava'lı Kürtlerin katılacağı bu toplantı olmuş durumda. Diğer tüm çalışmalarımızı durdurarak destek vereceğiz. Büyük bir ses vererek destek olmaya çalışacağız. Diyarbakır'da ev ev dolaşarak Kürtler açısından bu toplantının önemini anlatacağız” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT