26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,876
  %0.10
 • Dolar
  3,0862
  %0.47
 • Euro
  3,3706
  %0.77

Kürtçe, Zazaca ve Soranice bilen bilirkişi aranıyor

Kürtçe, Zazaca ve Soranice bilen bilirkişi aranıyor

16 Ekim 2015 Cuma 16:41

Diyarbakır Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi, aranan bilirkişiler için bütün okullara ilan gönderdi.

Diyarbakır Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu, Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla bütün okullara gönderdiği ilanda Almanca, Arapça, Azerice, Boşnakça, Bulgarca, Ermenice, Farsça, Fince, Fransızca, Zazaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Kürtçe, Osmanlıca, Özbekçe, Rumca, Rusça, Kürtçe'nin Soranice lehçesi ve sağır ve dilsiz bilirkişiye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.
 
'Bilinmeyen bir dil'


Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, geçmişte Kürtçe için yapılan, 'Bilinmeyen bir dil' tanımlaması ve kavramının akıl dışı sosyal ve bilimsel gerçekleri yadsıyan bir tanımlama olduğunu söyledi.


Diyarbakır Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu, Valilik aracılığıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve adliye binasında ilan astı. İlanda, Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre tercüman listelerinin düzenlenmesi hakkında yönetmelik uyarınca komisyon tarafından düzenlenecek bilirkişi listesinin oluşturulmasına esas olmak üzere yazıda belirtilen uzmanlık dalları yazılı alanlarda bilirkişi tespitine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
 
Başvurular 13–30 Ekim arası


İhtiyaç duyulan alanlarda bilirkişilik yapmak isteyenlerin ve yazıda belirtilen koşulları taşıyanların 13-30 Ekim tarihine kadar Diyarbakır Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı'na bizzat başvurmaları istendi.


İlan, Diyarbakır Valiliği aracılığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü ve bütün okullara da gönderildi. İlanda, ihtiyaç duyulan uzman bilirkişilerinde aranan diller Almanca, Arapça, Azerice, Boşnakça, Bulgarca, Ermenice, Farsça, Fince, Fransızca, Zazaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Kürtçe, Osmanlıca, Özbekçe, Rumca, Rusça, Kürtçe'nin Soranice lehçesi ve sağır ve dilsiz bilirkişi" olarak belirtildi.
 
Kürtçe, KCK davalarında tutanaklara 'bilinmeyen bir dil' olarak geçmişti
 
Diyarbakır Adli Yargı Adalet Komisyonu, aralarında Kürtçe ve Kürtçe'nin Soranice ile Zazaca lehçelerinden uzman bilirkişi aramak için ilan verirken, Kürtçe, özellikle 2009 yılında başlayan KCK davalarında tutanaklara, 'bilinmeyen bir dil' olarak geçtiği hatırlatıldı. Yargılanan ve siyasetçi olan sanıkların ana dilde savunmada ısrar etmeleri ve Kürtçe konuşmaları tutanaklara, 'Kürtçe olduğunu düşündüğümüz bilinmeyen bir dil' olarak geçerken, yargılanmalar kilitlenmiş ve davalardaki savunma krizi uzun süre çözülememişti. Daha sonra TBMM'den çıkarılan yasa ile Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde savunma yapılma imkanı sağlanmıştı.
 
"Rahatsız ve rencide eden bir ifade biçimi"
 
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, geçmişte Kürtçe için yapılan, 'bilinmeyen bir dil' tanımlaması ve kavramı akıl dışı sosyal ve bilimsel gerçekleri yadsıyan bir tanımlama olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
“Bu tanımlama, aynı zamanda Kürt yurttaşları rahatsız ve rencide eden bir ifade biçimiydi. Çok farklı algılara yol açıyordu. Kendi dillerinin kelimesinin bile tanınmadığı ve bir tür hakir görme gibi algılanıyordu. Yapılması gereken; bugün verilen ilanda belirtilen dilleri ve lehçeleri tarihi ve bilimsel adıyla ifade etmektir. Umarım bundan sonra bir daha o 'Bilinmeyen bir dil' gibi garabet kavramlar yargı metinlerine girmez”

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 4279
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com