1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe üniversite için ilk adım atıldı
Kürtçe üniversite için ilk adım atıldı

Kürtçe üniversite için ilk adım atıldı

Türkiye'nin eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversitesini kurmak için yola çıkan Mezopotamya Vakfı, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvurmaya hazırlanıyor.

A+A-

Kürt diline katkıda bulunacak ve anadilde eğitim verilecek bir üniversite kurulması için yola çıkan ve kurucuları arasında ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver'in yanısıra insan hakları savunucuları, iş adamları ve akademisyenlerin de bulunduğu, merkezi Diyarbakır'da yer alan vakıf, YÖK'e başvuru için altyapı hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu kapsamda akademisyenlerden oluşan profesyonel bir ekiple düzenlenecek çalıştaylarla stratejik plan ve fizibilite raporu hazırlanacak.

YÖK'e başvuru hazırlığı ile ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Mezopotamya Vakfı Genel Sekreteri Mahmut Tuğrul, vakıf olarak Türkiye'nin ilk Kürtçe eğitim verecek üniversitesini Diyarbakır'da kurmak için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

YÖK'e başvururken stratejik bir plan ve fizibilite raporuna ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Tuğrul, bu kapsamda bir dizi çalıştay serisi planladıklarını belirtti.

Tuğrul, kurmayı planladıkları ilk fakültenin Kürt dili ve eğitimine yönelik olacağını belirterek, " Kürtçe eğitimin ilk ve ortaöğretimde uygulanması halinde yetişmiş öğretmen kadrosuna ihtiyaç olacaktır. Bu nedenleKürtçe eğitim ordusunu yetiştirmek önceliğimiz olacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT