1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe tiyatro duyguları da ortaklaştırdı
Kürtçe tiyatro duyguları da ortaklaştırdı

Kürtçe tiyatro duyguları da ortaklaştırdı

Tiyatro oyununu izlerken, Kürtçe bilen de bilmeyen de aynı şeyleri hissettiklerini ve yaşadıklarını fark ettiler

A+A-

Tiyatro oyununu izlerken, Kürtçe bilen de bilmeyen de aynı şeyleri hissettiklerini ve yaşadıklarını fark ettiler

İzmir Ürkmez\' de devam eden gençlik buluşmasının 6. gününde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu\'nun sergilediği Kürtçe tiyatro farklı kültürlerden gelen gençlerin duygularını da ortaklaştırdı. Kürtçe bilen ya da bilmeyen gençler oyunu izlerken aynı şeyleri hissettiklerinin ve yaşadıklarının farkına vardılar.

Evrensel Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ve \'Doğa, tarih ve yaşam için\' sloganıyla yola çıkan gençlik buluşmasının 6. Gününde kamp katılımcısı gençler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu\'nun oynadığı Kürtçe oyunu izlediler. Kürtçe bilmeyen gençlerin oyuncuların hareketlerini yorumlayarak ve Kürtçe bilen arkadaşlarından yardım alarak anlamaya çalıştığı oyun farklı etnik kökenden, farklı kültürlerden olsa bile sanatın evrensel dilinin de etkisiyle insanların birbirlerini anlayabileceğini kanıtladı. Kürt olan, Kürtçe bilen gençler de anadillerinde bir oyun izlemenin etkisiyle heyecanlarını gizleyemediler. Bir huzur evinde kalan, farklı sosyal çevrelerden gelen yaşlı Kürtlerin birbirleriyle olan diyaloglarının, kendi aralarındaki atışmaların ve tam da mutlu oldukları bir anda huzurevinin kapatılacağını öğrenince birden içine düştükleri hüznün anlatıldığı oyunu izleyen gençler hem güldü hem hüzünlendi. Oyunu izleyen ve günlerdir kamp alanında yaptıkları sohbetlerle, tartışmalarla sorunlarının ve çözümlerinin ortak olduğunun farkına varan gençler oyundan sonra duygularının da ortak olduğunu daha iyi kavradılar.

Kürtçe bilmediğini söyleyen ve kampa Kayseri\'den katılan Utku Yazıcı oyunu arkadaşlarının yardımlarıyla anladığını belirtti. Yazıcı \'bu güne kadar Kürtler anlamadıkları bir dille konuşmaya zorlanıyorlardı. Biz isteyerek Kürtçe oyun izledik. Bu onların hissettiklerini pratikte yaşamamızı sağladı\' dedi. Kürt olan ama Kürtçe bilmeyen Evrim Kılıç ise oyunu izlerken çok heyecanlandığını söyledi. Bu güne kadar tiyatroyu ancak Türkçe olursa izleyebileceğini düşündüğünü anlatan Evrim Kılıç \'Yıllardır konuşulması bile yasak olan bir dille bugün tiyatro yazılması çok önemli\' diye konuştu.

Adıyaman\'dan gelen ve oyunu anlayacak kadar Kürtçe bilen Zeynel Abidin Şabaş oyun başlamadan önce bu kadar güzel olacağını tahmin etmediğini, saklı kalan güzelliğin ortaya çıktığını anlattı. Şabaş \'Kürtçe bildiğim için hiç bu kadar sevindiğimi hatırlamıyorum\' diye konuştu. Anadilinde tiyatro izlemenin kendisini çok duygulandırdığını belirten İbrahim Aygan da oyunu sergileyen grubun Türkiye\'de Kürtçe tiyatro yapan ilk resmi grup olmasının çok önemli olduğu söyledi. (Ürkmez/EVRENSEL)

\'İnsanların yüzlerinde yüreklerinin sıcaklığını hissettim\'

Hakan Karsak: 17 yıldır tiyatro yapıyorum. 3 yıldır Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu\'ndayım. Buraya katıldığımız için çok mutluyum. Dünden beri buradayım. Elimden geldiği kadar etkinliklere de katılıyorum. Liselilerin forumunu izledim, atölye çalışmalarını dışarıdan gözlemliyorum. Gençlere burada sunulan imkanları görünce hayıflandım. Keşke bizim yaşadığımız bölgede de böyle çalışmalar olsa. Ben Arap kökenliyim. Kürtçe bilmiyorum ama Kürtçe tiyaronun içinde yer almaya çalışıyorum. Kimlik mücadelesi veren halklara yardımcı olmanın doğru olduğuna inanıyorum. Kürtçe tiyatro yapmak gerçekten zor ama biz zorlukları seviyoruz. Yazılı materyal bulmakta zorlanıyoruz. Bizde kendi oyunumuzu kendimiz yazıyoruz.

Emin Yalçınkaya( Oyunun Yazarı, oyuncu): Oyunu yazarken sokaktaki insanın dilini kullandım. Tiyatroda izleyiciyle yüz yüze olduğunuz için anlatmak istenileni böyle daha kolay anlatacağımı düşündüm. Kürtçe yazdığım 4 oyunum var, Türkçe de yazıyorum. Kürtçe yazarken daha çok Kürt sözlü edebiyatından yararlanıyorum.

Burada yapılan sohbetlerin, panellerin, seminerlerin benim için anlamı bir yere kadardır. Benim için önemli olan insanların yüreğindeki sıcaklıktır. Ben buradaki insanların yüzlerinde yüreklerinin sıcaklığını hissettim, umutlarım yeşerdi. Bu ülkemizin geleceği için bir umuttur. Bizim üstümüzde çok oyunlar oynanıyor. Bu oyunlara gelmemek için birbirimizin gözünün içine bakıp, birbirimizi anlamaya çalışmalıyız.

Elvan Koçer: Kampa dün geldik. İlk geldiğimizde tedirgin oldum. Çünkü kimseyi tanımıyordum. Ama bugün yaptığımız sohbetlerle bu tedirginliğim kalmadı. Biz iki dilde de tiyatro yapıyoruz. Buradaki seyirci dili bilmese de oyunu anlayacak bir yapıya sahip. Oyunun başında seyirciden tepki olmaması bizi biraz zorladı ama sonra bu sorun aşıldı.