1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe Oyun Yazma Yarışması'nın ödülleri verildi
Kürtçe Oyun Yazma Yarışması'nın ödülleri verildi

Kürtçe Oyun Yazma Yarışması'nın ödülleri verildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun (DBŞT) düzenlediği 6.Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması’nda dereceye giren ilk üç oyuna ödül verilirken, DBŞT oyuncuları, Bûn An Jî Nebûn adlı oyunun prömiyerini gerçekleştirdi.

A+A-

6.Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması için düzenlenen ödül töreni öncesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu(DBŞT) oyuncuları, Bûn An Jî Nebûn adlı oyunun prömiyerini gerçekleştirdi.

Melchior Lengyel’in yazdığı, Jan Mendell’in tiyatroya uyarladığı oyun, 2. Dünya Savaşı Polonya'sında bir grup tiyatro oyuncusunun sahnelerinin kapanmaması uğruna verdikleri trajikomik mücadeleyi anlatıyor. Çevirisi Kürt edebiyatçı Dilawer Zeraq’ın, yönetmenliğini Rüknettin Gün’ün yaptığı oyunun ardından  Kürtçe Oyun Yazma Yarışması’nın ödül töreni yapıldı.

Ödüller verildi

DBŞT’nin Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yeni ve genç yazarları oyun yazarlığına teşvik etmek, Kürt tiyatro edebiyatına ve Kürt tiyatro topluluklarının repertuarına yeni ve güncel metinler sağlamak amacıyla düzenlediği 6.Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması’nın ödül töreninde en iyi üç oyuna ödülleri verildi. Cezaevinden gönderilen Yazar Ahmet Bilge'nin “Rêberê ku li xwe digere” adlı oyuna ödülü Kürt Yazarlar Derneği Eş Başkanı Ömer Dilsoz verdi. İran Kürdistan’ından yarışmaya katılanYazar Trîfe Kerîmyan'nın “Aîşa” adlı oyununa ödülünü Kürt PEN Başkanı Şehmus Sefer verirken, Rojava’danYazar Umran Yûsif'un “Venasîn” adlı oyununa da ödülünü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin verdi.

Recep Îçen'nin “Bêcir”, Dîlek Öz'ün “Wêneyên di Albûmê de” ve Ibrahîmm Abrahîmî'nin “Genc Xelîl” adlı oyunlarına ise mansiyon ödülü verildi.

Kültür ve Sanat Daire Başkanı Cevahir Sadak Düzgün; jüri üyesi olan  Şaliko Bêkes ve Gazi Bamerni’nin katılamadığı törende, jüri üyeleri  Dr. Ghotbedin Sadeghi, Kawa Şêxê ve Berfin Emektar’a çiçek verdi.

HABERE YORUM KAT