1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe Öğretmeni sayısı nedir?
Kürtçe Öğretmeni sayısı nedir?

Kürtçe Öğretmeni sayısı nedir?

Kürtçe öğretmenlerinin çeşitli Kürt kentlerinde anadilde eğitim ve Kürtçe öğretmenlerinin atanması talebiyle yaptıkları eylemlerden sonra HDP milletvekilleri de konuyu önergelerle meclise taşıdı.

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan verdiği soru önergesiyle atama bekleyen Kürtçe öğretmenler konusunu Meclis'e taşıdı.

Yüksekovahaber'den İbrahim Genç'in haberine göre, verdiği önergede Aydoğan, Kürtçenin okullara seçmeli statüsünde girdiğini ve bu dersleri vermek üzere çeşitli üniversitelerde öğretmenlerin yetiştirildiğini belirttikten sonra sözlerine “Bu doğrultuda çeşitli üniversiteler Kürtçe öğretmenleri yetiştirmek üzere ilana çıkmış ve mezun olan öğretmenlerin 2013 Eylül ayından itibaren kadrolu olarak atanacağını duyurmuştu. Bu resmi duyuru sonrasında birçok öğretmen adayı Kürtçe Öğretmenliği eğitimini tamamlamış ve 2013 Eylül ayında atanmak üzere hazırlanmıştı” şeklinde devam etti.

Aydoğan, 2013 yılında öğretmen atamaları sırasında da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik tarafından atamayla ilgili açıklamalar yapıldığını ifade edip “Ancak her defasında gündeme getirildiği halde; bu konuda somut herhangi bir adım atılmadığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda Kürtçenin öğrenciler tarafından seçilmesi konusunda dönem bazı olumsuzlukların yaşandığı iddiaları da kamuoyuna yansımıştı” dedi.

Aydoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması için şunları sordu:

1- Okullarda alınan Kürtçe seçmeli dersinin 2013-2014 eğitim-öğretim yılında almış olan öğrenci sayısı nedir?

2- Özellikle bazı okul idarecileri tarafından, Seçmeli Ders Formu'nda kimi hukuki olmayan yöntemlerle öğrencilerin yaptığı seçimlerin başka seçmeli derslerle değiştirildiği iddiaları bulunmaktadır? Bakanlığınızın söz konusu iddialarla ilgili 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için almış olduğu herhangi bir önlem bulunmakta mıdır?

3 – Bakanlığınızca seçmeli her ders için atanan öğretmen sayısı nedir? Bunların kaçı Kürtçe öğretmenidir? Kaç öğretmen Kürtçe öğretmenliği için başvurmuştur?Ataması yapılmayan Kürtçe Öğretmeni sayısı nedir?

4 – Kürtçe seçmeli dersi vermek üzere görevlendirilen öğretmenler Bakanlığınızca hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Kürtçe seçmeli dersini vermekte olan ancak Kürtçe branşında uzman olmayan bu öğretmen hani eğitimden geçmiştir?

5 – Kürtçe seçmeli dersini vermek üzere görevlendirilen öğretmenlerin aldığı eğitim programı neye göre belirlenmiştir? Hangi kaynaklar temel alınarak Kürtçe seçmeli dersin içeriği hazırlanmıştır?

6 – Atanmayı bekleyen Kürtçe öğretmeni bulunmasına rağmen, farklı branş öğretmenlerinin ek ders ücreti karşılığında Kürtçe seçmeli dersini vermelerinin gerekçesi nedir?

7 – 2014 yılı eğitim öğretim yılı içinatama yapılacak olan öğretmenlik branşlarının yanı sıra Kürtçe seçmeli dersi öğretmen ataması yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız gerekçesi nedir? Bu yıl Bakanlığınızca ataması yapılacak olan branş öğretmenleri arasında seçmeli dersleri verecek olan öğretmen ataması da yapılacak mıdır? Yapılacak ise hangi seçmeli dersten öğretmen atamaları yapılacaktır?

HABERE YORUM KAT