1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe kursu bitiren kadınlar için tören
Kürtçe kursu bitiren kadınlar için tören

Kürtçe kursu bitiren kadınlar için tören

Çınar’da Jinwar Kadın Merkezi ile KURDÎ DER' in ortaklaşa düzenlediği Kürtçe okuma-yazma kursunu bitiren kadınlara sertifikalarını düzenlenen törenle verildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi ve KURDÎ DER işbirliği ile okuma-yazma bilmeyen kadınlar için düzenlenen Kürtçe okuma-yazma kursunu başarıyla bitiren 13 kadına düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

5 aylık bir eğitim sürecinden geçen kadınlar için Jînwar Kadın Merkezi'nde tören düzenlendi. Çınar Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Fatime Dengiz ve merkez çalışanlarının da kadınların heyecanına ortak olduğu törende, konuşan Jînwar Kadın Merkezi Çalışanı Sosyolog Ümran Nar, “Siz bu gün bu kursu bitirerek erkeklerin zihnindeki 'kadının yeri evidir' anlayışını kırdınız” dedi.
 
Anadilde konuşmanın, okumanın ve yazmanın en temel insan hakkı olduğunu hatırlatan Nar, “Ama ancak Türkiye'de Türkçe dışında insanların anadilini konuşması, yazması baskı ve yasaklarla karılaşmaktadır. Bu baskı ve yasaklara karşı kadınlara özelliklede kadınlara büyük bir sorumluluk düşmektedir. En büyük eğitim yeri evdir. Kadınlar evlerinde, sokakta yaşamlarında kendi anadillerine konuşmalı, çocuklarını kendi anadillerinden mahrum bırakmamalıdır. Anneler kendi evlerinde çocukları ile Kürtçe konuşmalıdır. Şimdi bakıyoruz çocukların isimleri Kürtçe ama çocuk tek kelime Kürtçe bilmiyor. Burada Kürtçe okuma-yazmayı öğrendiniz. Beklentimiz, çocuklarınıza öğrendiklerinizi aktarmanız, onlarla anadillerinde konuşmanızdır” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kursu bitiren kadınlara sertifikaları verildi. Tören verilen yemekle sona erdi.

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT