1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe kurslara yoğun ilgi
Kürtçe kurslara yoğun ilgi

Kürtçe kurslara yoğun ilgi

Kurulduğu 2004 yılından bu yana Kürtçenin her alanda kullanılabilir hale gelmesi için çalışmalar yürüten KURD-DER, 2015-2016 yılı Kürtçe eğitim kayıtları almaya başladı.

A+A-

Verdikleri Kürtçe kurslara çok yoğun bir talep olduğunu ancak imkansızlıkları nedeniyle bunları karşılayamadıklarını belirten KURD-DER Başkanı Mustafa Kahraman, "Bu yıl çocuklar içinde eğitim öncesi kurs açmayı düşünüyoruz" dedi.


Kültürel çalışmalarının yanı sıra Kürtçenin gelişmesi ve her alanda konuşulması için atölye çalışmalar yürüten Kürt Demokrasi-Kültür ve Dayanışma Derneği (KURD-DER) kurulduğu 2004'ten bu yana sınırlı imkanlarla verdiği Kürtçe kurslarla şimdiye kadar yüzlerce öğrenciyi eğitti. Eylül'de açılacak yeni kurslar için kayıt başvurularına yoğun bir ilgi var. KURD-DER Başkanı Mustafa Kahraman, bu yıl kayıt başvurularının çok fazla olduğuna işaret ederek, "70'e yakın kayıt başvurusu yapıldı. Daha önce kayıt yapmış ve bir üst kura geçmiş olanlarla birlikte 250 öğrencimiz olacak" diye konuştu. Kahraman, "Kurslar dört kur şeklinde veriliyor. Ayrıca Kürtçenin Zazakî ve Soranî lehçelerinden de kurslar açacağız. Eğitim Sen ve Arîn Mîrxan Kültür Merkezi'nde açılacak kurslara hocalar gönderip, dersler veriyoruz" dedi.
 
'Aileler çocuklarıyla Kürtçe konuşsun'


Talebin yoğunluğuna dikkat çekerek, mekan olarak ancak 250 kişiye kurs verebildiklerini belirten Kahraman, talebi karşılayamadıklarını ifade etti. Kahraman, "Kurslara başvuranların geneli gençtir. Aralarında kısmen çalışanlarda var. Eylül ayında eğitime başlıyoruz. Yılda iki dönem eğitim veriyoruz ve her dönemde bir kur planlıyoruz. Dönemler 3-4 ay sürüyor. Her kuru 80 saat eğitimle tamamlıyoruz" dedi. Kahraman, "Ailelerin talebi olursa çocuklar için eğitim öncesi kurs açmayı düşünüyoruz. Ailelerin bu konu da duyarlı olmasını istiyoruz" diye konuştu. Ankara'da yaşayan Kürt ailelere "Çocuklarınızla Kürtçe konuşun" çağrısı yapan Kahraman, "Çocuklar bizim için çok önemli çocukların eğitimi ve anadilini öğrenmesi önemli bir meseledir. Ailelerin bizim açacağımız kursa çocuklarını kaydetmelerini istiyoruz" diye konuştu.
 
'Kurslarda süreklilik esastır'


Kayıt başvuruları yapanlara çağrıda bulunan Kahraman, "Sonuna kadar kurslarını sürdürsünler. Çünkü onların kontenjanlarına göre kayıtları alıyoruz. Bazıları kursları yarıda bırakıyor. Çoğu üniversite de okuduğu için vize ve final sınavları olduğu için kursları sonuna kadar sürdürmüyor. Bu sene ciddi bir şekilde kursların sürdürülmesini isteyeceğiz. Bu kursları sürdüreceklerin kayıtlarını yapacağız" dedi.
 
'Müzakereler başlasın' çağrısı


AKP'nin başlattığı savaş sürecine de değinen Kahraman, savaş ortamında eğitimin yapılamadığına dikkat çekerek, "Eğitim ve savaş bir arada gitmiyor. Çünkü eğitim çalışanlarına da saldırılar olmaktadır. Bunun için Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın. Dolmabahçe Mutabakatı'na dönülsün" talebini dile getirdi. Kahraman, "Devletten hak istemiyoruz. Biz Kürtlerin gasp edilen haklarının iadesini talep ediyoruz. Bu haklarda yeni bir anayasanın yapılmasıyla olur. Bu anayasa sadece Kürtler için değil bu herkes için önemlidir. Bunun için Abdullah Öcalan'la görüşülsün ve Mutabakat gündeme gelsin çözüm bununla olur" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler