1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürtçe için TBMM Araştırması istendi
Kürtçe için TBMM Araştırması istendi

Kürtçe için TBMM Araştırması istendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kürt dilinin araştırılması ve bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler ile anadil eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla TBMM Araştırması açılmasını istedi.

A+A-

Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na önerge veren Nusrel Aydoğan, “Binlerce yıldır başta Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de nüfusu milyonları bulan Kürt halkının konuşmakta olduğu Kürt dilinin araştırılması ve bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler ile anadil eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla Anayasa’nın 98 inci ve İç Tüzüğün 104 üncü ve 105 inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz” dedi.

Teklifinin gerekçesinde, Bangladeş'in Pakistan'ın sömürgesi olduğu yıllarda, Urdu dilinin, milli dil olarak her alanda kullanıldığını, bunun aksine Bengalce’nin ise yok sayıldığını belirten Aydoğan, o zaman Bengalce'nin de Arap alfabesiyle yazılmasının istendiğini vurguladı.  Bangladeş’te milyonlarca insanın konuştuğu dilin yok sayılması üzerine bir grup aktivist/reformistin, Bengal Dil Hareketi'ni başlattıklarını kaydeden Aydoğan şöyle dedi:

“Bu bağlamda Bengal dilinin ve alfabesinin yazımını sürdürmek amacıyla 21 Şubat 1952'de demokratik gösteriler düzenlenmiş ancak bu gösterilere yönelik bir katliam girişiminde bulunulmuş birçok insan yaşamını yitirmiştir. Bu olayın ardından 21 Şubat tarihi Bangladeş'te Dil Hareketi Günü olarak anılmıştır. Daha sonra UNESCO tarafından 17 Kasım 1999 yılında alınan bir karar ile 21 Şubat tarihi tüm Uluslararası Anadil Günü ilan edilmiştir. Bangladeşlilerin bu direnişi ezilen tüm halklara ve yasaklanan dilleri için ilham kaynağı olmaktadır”

Binlerce yıldır kullanılagelen Kürt dilinin, Mezopotamya coğrafyasının en eski dillerinden biri olduğuna dikkat çeken Aydoğan, Kürt dilinin karşılaştığı baskılara rağmen geçmişten bu yana varlığını toplumsal alanın her alanında yaşatabildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’de yaşayan halklar için anadil nasıl derin bir anlam taşıyorsa, bu durum Mezopotamya’nın en eski kadim halklarından olan Kürtler için de eş değerdir. Anadil, bir toplumun hem tarihsel, hem de kültürel gelişiminin en önemli taşıyıcılarından biridir. Bu taşıyıcılık görevi aynı zamanda kültürel asimilasyonun etkilerini kırabilecek güçte bir duvardır. Anadil kavramının içerisindeki kutsallık hem bireye kişilik kazandıran bir olgu olmuş hem de toplumlara halk olma özelliğini vermiştir. Bugün dünyanın birçok ülkesinde yaşayan halklar adil ve demokratik bir yönetim gereği kendi anadillerinde eğitim alabilmekte, tarihsel ve kültürel geçmişlerini bu sayede daha ileriye taşıyabilmektedirler. Anadilin kendi içerisinde barındırdığı değer, hem toplumsal bir yapı olarak halkları etkilemekte hem de bilişsel gelişimin yoğun olarak hızlandığı çocukluk dönemlerinde ortaya çıkmaktadır”

Türkiye’nin kadim halklarından olan Kürt halkının kullanmış olduğu dil olan Kürtçe’nin maruz kaldığı bu baskıların, kendisini dönem dönem sansür yoluyla da gösterdiğini ve kimi dönemler Kürtçe yayın yapan gazete, kitap her türlü bilgi kaynağına erişimin de engellendiğini dile getiren Aydoğan “Gazete binaları bombalanmış ve onlarca basın emekçisi faili meçhul cinayetlere kurban gitmiştir. Bu durumun en somut örneği 22 Şubat 1992 tarihinden bu yana yayın yapan Azadiya Welat gazetesinin birçok kez kapatılmış olmasıdır. Anadil eğitimi başta olmak üzere, Kürtçe yayına yakın zamana kadar izin verilmeyen Türkiye’de antidemokratik uygulamalar bir halkın kendi dilini geliştirmesinin önündeki en büyük engel olmuştur. Halkların Demokratik Partisi Grubu olarak 40 milyona yakın kişinin anadili olarak konuşulan Kürt Dili’nin gelişimi önündeki engellerin kaldırılarak bu kadim dilin araştırılması ve geliştirilmesi yönünde bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz” dedi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler