1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe Hamlet İzmir yolunda
Kürtçe Hamlet İzmir yolunda

Kürtçe Hamlet İzmir yolunda

Diyarbakır Büyükşehir Tiyatrosu (DBŞT) oyuncuları Kürtçeye uyarladıkları Hamlet'i İzmir Tiyatro Festivali'nde sahneleyecek. Oyun 11 Aralık Salı günü saat 20.30'da İsmet İnönü Kültür Merkezi Sahnesi'nde izleyicilerle buluşacak.

A+A-

Genel Sanat Yönetmeni Celil Toksöz'ün yönetmenliğini yaparak Kürtçeye uyarladığı İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare'in Hamlet oyunu büyük ilgi topluyor. İlk olarak Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da ardından İsveç'te sahnelenen oyun, Diyarbakır ve Ankara'da seyirciyle buluşmuştu. DBŞT'nin Hamlet oyunu şimdi de İzmirli seyircilerin karşısına çıkacak. DBŞT oyuncuları İzmir 1. Tiyatro Festivali'nde 11 Aralık Salı günü İzmir Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi Sahnesi'nde saat 20.30'da izleyiciyle buluşacak. Biletler www.mybilet.com adresinden Tiyatro / İzmir Tiyatro Festivali alt menülerinden online olarak ve mybilet stantlarından edinilebilecek.

Gösterildiği yerlerde büyük beğeni toplayan oyunda, Hamlet'e Yavuz Akkuzu ruh verdi. Özcan Ateş, Elvan Koçer, Mesut Erenol, M. Emin Yalçınkaya, Serdar Geren, İsmail Oyur, Rojda, Gülseven Medar ve Ali Tekbaş'ın rol aldığı oyun İngilizce'den Kürtçeye Kawa Nemir tarafından çevrildi. Diyarbakır'da bir aileyi canlandıran Leyla Batgi ve Vural Tantekin'in anlatıcılığında dile gelen hikaye Danimarka Sarayı'nda geçse de Hamlet, köklü Kürt geleneği ile yeniden can buldu.

Müzikler özel olarak hazırlandı

Oyun için aylar süren bir müzik çalışması da yapıldı. Kraliçe Gertrude rolündeki Rojda, Ophelia rolündeki Gülseven Medar, Horatio rolündeki Ali Tekbaş stranlarla göz dolduruyor. Oyun için birçok parça söz ve besteleriyle bu oyun için özel olarak hazırlandı.