1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe eğitimi alan avukatlara sertifika
Kürtçe eğitimi alan avukatlara sertifika

Kürtçe eğitimi alan avukatlara sertifika

Diyarbakır Barosu tarafından yayınlanan “Temel bir insan hakkı olarak dil hakları” kitabının tanıtımı ve Kürtçe dil eğitimi alan avukatların sertifikalarını vermek amacıyla kokteyl düzenlendi.

A+A-

DİYARBAKIR Barosu, daha önce düzenlediği, “Dil Hakları ve Kürt Meselesi” konulu sempozyumun kitaplaştırılan “Temel bir insan hakkı olarak dil hakları” yayınının tanıtımını gerçekleştirmek ve Kürtçe dil kursunu bitiren avukatlara sertifikalarını vermek amacıyla baronun Gazi Caddesi'nde bulunan tarihi evinde kokteyl düzenledi. Kokteyle, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, KURDÎ-DER Başkanı Selahatin Gültekin, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Kürt Yazarlar Derneği, İHD Diyarbakır Şubesi yöneticilerinin yanı sıra birçok avukat katıldı.

Kokteylde konuşan Baro Başkanı Tahir Elçi, anayasada anadil hakkı tartışmalarının önemli olduğu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana tek millet tek dil politikaları yüzünden Kürtlerin zorbalıkla yönetildiğini söyledi. Elçi, “Dil haklarını Kürt meselesinin dışında tutmak büyük bir yanlıştır. Eğer insan hakları üzerine yazılan sözleşmeleri kitap haline getirseydik bir kitabı geçerdi” dedi. AKP'nin “demokrasi paketi”ne değinen Elçi, “Anadili özel okullarda vermek anadilin önünü açmak için yeterli değildir. Bölgedeki özel okulların sayıları ortadadır. Kamu alanında anadilin önü açılmalı ve yasallaşmalıdır” diye konuştu.

KURDÎ-DER Diyarbakır Şube Başkanı Gültekin ise belli bir statüye sahip olan avukat, öğretmen, doktorların Kürtçe eğitim almalarının Kürt halkı açısından önemli olduğunu vurguladı. Gültekin, Kürtlerin kamu alanında kendi dillerinden utanmalarına neden olan asimilasyon politikalarını boşa çıkarmak için bütün resmi kurumlarda çalışan Kürtlerin kendi ana dillerinde konuşmalarını istedi.

Kokteylin ardından Kürtçe dil eğitimi alan 70 avukata, KURDÎ-DER Diyarbakır Şube Başkanı Gültekin tarafından sertifikaları verildi.

 

Kaynak: Diyarbakır Yenigün Gazetesi 

HABERE YORUM KAT