1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe dil kursları ilgi görüyor
Kürtçe dil kursları ilgi görüyor

Kürtçe dil kursları ilgi görüyor

Büyükşehir Belediyesi Sümer Park ortak yaşam alanında düzenlenen Kürtçe kurslara yurttaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Sümer Park ortak yaşam alanında düzenlenen Kürtçe kurslara katılımın yüksek olduğunu belirten Kurdi-Der eğitmeni Mehmet Salih Öngü, kurslara toplumun çeşitli kesimlerinden yurttaşların yoğun ilgi göstermesinin kendilerini sevindirdiğini vurguladı.

DİYARBAKIR'da Kürdi-Der öncülüğünde verilen Kürtçe eğitim kursları yoğun ilgi görüyor. Toplumun çeşitli kesimlerinden vatandaşların katıldığı kurslarda Kürtçe ana dil eğitimi veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Mesleki Eğitim Merkezi tarafından Sümer Park ortak yaşam alanında yürütülen kurslarda bir yandan vasıflı eleman yetiştirilirken, anadilde eğitim kursları da veriliyor.

90 kişi eğitim görüyor

Diyarbakır'da faaliyet yürüten Kurdi-Der öğretmenlerinin verdiği anadilde eğitim kursları Hinker Destpêk ve Asta 1. (Başlangıç ve 1. Kademe) olmak üzere iki gruptan oluşuyor. 3 ay boyunca devam etmesi planlanan kurslarda her iki grupta 90 kişi eğitim görüyor. Kurslar hakkında bilgi veren Kurdi-Der eğitmeni Mehmet Salih Öngü, kurslara toplumun çeşitli kesimlerinden yurttaşların yoğun ilgi göstermesinin kendilerini sevindirdiğini belirtti.

Kürdi-Der'in çalışmaları yoğunlaştı

Öngü, “Anadile verilen önemde her ne kadar geç kalınmışlık olsa da buraya gelen öğrencilerimizin, dillerine sahip çıkmaları, yine dillerini öğrenmek için çaba sarf etmeleri ve günlük yaşamda konuşma dili olarak kullanmaları bizim için sevindirici bir durum” diye konuştu. Öngü, ayrıca Kürdi-Der'in daha fazla insana ulaşmak ve halkın günlük yaşamda anadillerini daha fazla kullanmalarını sağlamak için çalışmalarını yoğunlaştırdığını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT