1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe Dil Bayramı her yerde kutlandı
Kürtçe Dil Bayramı her yerde kutlandı

Kürtçe Dil Bayramı her yerde kutlandı

Kürtçe Dil Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler gün boyu renkli programlarla devam etti.

A+A-
KURDİ-DER Diyarbakır Şubesi ve DTK Dil Komisyonu Kürt Dil Bayramı kapsamında ortak basın açıklaması yaparak, Kürtçe üzerindeki engelleyici politikalara dikkat çekti.
 
 
Açıklamaya, DTK Dil Komisyonu üyesi İrfan Babaoğlu, Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Dilek Adsan, KURDİ-DER Eşbaşkanı Fatma Şık, TZP-KURDÎ, Diyarbakır Kürt Enstitüsü ve MAPER yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. "Cejna zımanê Kurdî 15'e Gulanê piroz be" pankartı açılan açıklamada, "Jiyan be Kurdî xweş ê" dövizi taşınarak, "Be ziman jiyan bane" sloganı atıldı.
 
 
Açıklamayı yapan KURDİ-DER Eşbaşkanı Fatma Şık, ilk olarak 15 Mayıs'ın Kürt Dil Bayramı günü olarak kabul edilmesine değindi. Türkiye tarafından inkar edilen Kürtçe'ye dair inkar politikalarının bugün de AKP hükümeti tarafından sürdürüldüğüne dikkat çeken Şık, Erdoğan'ın meydanlardaki söylemlerini eleştirdi.
 
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde KURDI-DER tarafından düzenlenen etkinlikle Kürt Dil Bayramı kutlandı. Silvan Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Bodakçi, HDP ilçe eşbaşkanı ve yöneticileri, DTK üyeleri, Eğitim Sen üyeleri, KURDI-DER Silvan Şube Başkanı ve çalışanlarının yanı sıra çoğunluğu kadın çok sayıda yurttaş katıldı. KURDI-DER çalışanlarının yöresel kıyafetleri ile renk kattığı etkinlik "Ey Reqip" marşı eşliğinde özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından 13 Mayıs'ta yapılan Kürtçe Bilgi Yarışması'na katılanlara "Spasname" verildi. Öte yandan yarışmada birinci gelen DİSKİ grubuna ise plaket ve çeşitli hediyeler verildi.
 
 
Etkinlikte kısa bir açıklama yapan HDP Silvan İlçe Eşbaşkanı Akkan Başaran, tüm yurttaşların çocuklarına küçük yaştan itibaren Kürtçe yaşamayı öğretmeleri gerektiğini söyledi.
 
 
Yapılan konuşmanın ardından KURDI-DER yöneticileri tarafından hazırlanan Kürtçe fıkra, hikaye, ninni, tekerleme, bilmece ve atasözleri yurttaşlarla birlikte anlatıldı. Program Kürt bir insanın doğuştan ölüme kadar nasıl Kürtçe yaşaması gerektiğini anlatan skçeler, oyunlar ve şarkılar eşliğinde yurttaşlara izletilerek son buldu.
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT