1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtçe anasınıfı talebi
Kürtçe anasınıfı talebi

Kürtçe anasınıfı talebi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıl önce açılan ve Kürtçe eğitim veren kreşten 55 çocuk yararlanıyor. Çocuklar ana dillerini öğrenirken bilişsel ve el becerilerini de geliştiriyorlar, kreşin eğitiminden memnun kalan veliler Kürtçe anasınıf

A+A-
Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Kreş ve Gündüz Bakımevi'nden 55 çocuk faydalanıyor. Eğitim dilinin Kürtçe olduğu ve bu yıl toplam 200 başvurunun yapıldığı Kreş ve Gündüz Bakımevi, kapasitesine göre 3-5 yaş arası 55 çocuğu kreşe kabul edip yeni eğitim dönemine başladı. Yeni eğitim yılında çocuklara Kürtçe matematik, drama ve müzik eğitimi veren kreş ayrıca halk oyunları, spor ve İngilizce eğitim de veriyor.
 
'Türkiye'de model olduk'
 
Kreş Sorumlusu Evin Taşdemir, ilk açıldıklarında kaynak konusunda eksiklikler yaşadıklarını ancak zamanla bu eksiği giderip geliştiklerini belirtti. Hepsi kadınlardan oluşan 9 çalışanımızla yola devam ettiklerini söyleyen Taşdemir, “Çalışanlarımız sevgiyle bu işi yürütüyorlar, büyük bir istekle kendilerini bu çalışmaya katıyorlar” dedi. 4 ayrı sınıfta 55 çocuğa hizmet verdiklerini ve her sınıfta iki eğitmenin bulunduğunu aktaran Taşdemir, eğitmenlerin çocuk gelişim eğitimi almış, dilde çok yetkin ve çocuk psikolojisini iyi bilen kişilerden oluştuğunu belirtti. Her yıl kendilerini biraz daha geliştirdiklerini belirten Taşdemir, Türkiye'de bir model olduklarını ifade etti.
 
'Buradan çok memnunum'
 
Velilerden Tuba Aslan Akıncı ise, “Ben Diyarbakırlıyım ama ben de Kürtçe iyi konuşamıyorum. Anlıyorum ama kendimi ifade edemiyorum. Çocuklarımın bu sıkıntıyı yaşamalarını istemediğim için buradayım. Benim ikizlerim var. Kendilerini kendi dilleriyle ifade edebilsinler diye bu amaçla buraya getirdim ve çok memnunum. Geçen yıl alıcı dil becerileri gelişti, bu yıl ifade dil becerileri gelişti. Kendilerini Kürtçe çok rahat ifade edebiliyorlar. Renkleri, sayıları, kavramları, şarkıları, tekerlemeleri öğrendiler. Kendi başlarına şarkılar, hikayeler oluşturuyorlar. O anlamda çok memnunum. İki yıldır bu çocuklar burada Kürtçe öğreniyorlar ama okula başladıklarında unutmalarından kaygılıyım. 5-6 yaş grubuna Kürtçe okuma yazma dersi verilmesi konusunda kreş yetkililerine öneride bulundum.  En azından dili daha iyi öğrenecekler daha iyi pekiştirecekler” dedi.
 
'Kürtçe ana sınıf açılmalı'
 
Derya Deniz isimli veli de, “Kreş açılınca çok iyi oldu ve mutlu olduk. Özellikle de çocuklarımız anadilini öğreniyorlar. Bu sayede anadilinin yok olmasını önleyici bir rolü üstenir. Çocuğum kreşten döndüğünde artık arkadaşlarıyla Kürtçe oynuyor. Bu çok sevindirici bir şey. Eğitmenleri ona güzel Kürtçe oyunlar öğreniyor. Bu sayede bizim çocukluk oyunlarımız kaybolmuyor. Onun için biz kreşten çok memnunuz, ikinci çocuğumuzu da göndereceğiz. Keşke İlkokul, Ortaokul ve Lise de Kürtçe olsaydı. Çocuklarımızı dilimizle gönderseydik okula ve bizim dilimizle eğitim alsalardı keşke! Bu ayrıca bizim isteğimidir. Okula başladığında zaten Türkçe öğrenecekler, biz evde elimizden geleni kadar Kürtçe konuşacağız onlarla ama eğitimin Kürtçe olması şart. Biz bu sene kızımızı anasınıfına gönderdik ama o istemedi, o Kürtçe kreşe gelmek istedi, biz de onu tekrar buraya getirdik. Biz Kürtçe anasınıfında açılmasını istiyoruz” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT