1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt Yazarlar Derneği Büyükşehirde
Kürt Yazarlar Derneği Büyükşehirde

Kürt Yazarlar Derneği Büyükşehirde

Kürt Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Remziye Aslan ve yönetim kurulu üyeleri Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret ederek Diyarbakır'da kitap fuarı düzenlemek istediklerini bildirdi.

A+A-
Kürt Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Remziye Aslan, yönetim kurulu üyeleri yazarlar Azad Zal, Mem Baver, Erkan Yıldırım Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti.
 
Ziyarette Zal, TÜYAB tarafından yapılan Diyarbakır'da düzenlenen Kitap Fuarı'nın bu yıl iptal edildiğini belirterek, TÜYAB'ın bunu iki yılda bir yapma kararı aldığını söyledi. Hem yazar hem de okur olarak fuar kültürüne alıştıklarını ifade eden Zal, “Bu yıl fuarı biz düzenlemek istiyoruz” diyerek bu düşüncelerini Büyükşehir Belediyesi ile paylaşmak istediklerini söyledi. Zal, çalışmayı Diyarbakır'da başlatmayı düşündüklerin ifade ederek bunu daha sonra bölgenin diğer kentlerine yaymak istediklerini bildirdi.
 
Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da Kitap Fuarı'nın düzenlenmiyor olmasından dolayı kırıldıklarını ve bu eksikliğin giderilmesinin önemine dikkat çekti. Anlı, “Biz bu olumsuzluğun içinden olumlu bir şey çıkarmak istiyoruz. Bununla birlikte bir kapı kapandı ama yeni bir kapı açılıyor, bu taraftan bakmalı ve değerlendirilmelidir” dedi.
 
Anlı, Büyükşehir Belediyesi olarak Kürt yayıncıların Diyarbakır'da kitap fuarı düzenlemek istemesini önemsediklerini ve bunu destekleyebileceklerini vurguladı. GABB'ın da bu tür çalışmalara katılabileceğini ifade eden Anlı, fuarlarda bu topraklardaki tüm edebi birikimin açığa çıkması gerektiğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT