1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt ve Latin kadınlar Diyarbakır'da buluştu
Kürt ve Latin kadınlar Diyarbakır'da buluştu

Kürt ve Latin kadınlar Diyarbakır'da buluştu

DÖKH öncülüğünde yapılan çalıştayda Latin Amerikalı ve Kürt kadınları biraraya geldi. Çalıştayda, “Halklar tarihi, Sosyal politikalar, Güncel sürecin kadınlar üzerindeki etkileri, Mücadele deneyimleri, Geleceğe dair umutlar” konuları tartışılacak.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH), Latin Amerikalı ve Kürt kadınları biraraya getirmek ve ortaklaşmak amacıyla organize ettiği çalıştay Ekin Ceren Kadın Derneği'nde başladı.

Peru, Şili gibi ülkelerden gelen kadınlar ile Diyarbakır'da bulunan kadın kurumları çalışanları, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına yaptıkları bir dakikalık saygı duruşu ile çalıştayı başlattı. Ardından çeşitli ülkelerden gelen kadınlar kendilerini tanıttı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Ekin Ceren Kadın Derneği çalışanı Sertap Şehirli, bu buluşmanın kadınlar açısından çok önemli olduğunu belirterek, Latin Amerikalı ve Kürt kadınları olarak sömürgeci zihniyetin halklar ve kadınlar üzerindeki politikalarını ve mücadele tarihlerini ele alacaklarını ifade etti. Şehirli, “Biz inanıyoruz ki, bu buluşma kadın mücadelesine büyük katkı sunacaktır. Sizleri ülkemizde görmekten onur duyuyoruz” dedi.

“Kültürümüzü çok seviyoruz”

Ardından “halklar tarihi” sunumuna geçmeden önce kısa bir konuşma yapan Ekin Ceren Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Figen Aras Kaplan ise, “Bugün anlatacaklarımı egemen bir ülkenin herhangi bir üyesi anlatmış olsa herhalde milliyetçi diye kızardık. Ama bizler hem Latin Amerikalı kadınlar hem de Kürt kadınları varlık-yokluk, imha ve inkârlar üzerine bir yaşam geçirdik. Bundan dolayıdır ki; topraklarımızı ve kültürümüzü çok seviyoruz” dedi.

Her gün yeni bir şeyler öğrendiklerini ve bunun kendilerine büyük bir heyecan verdiğini kaydeden Aras, kendilerine “eksik bir halk” denildiğini ifade etti. Aras, daha sonra “Kürt halk tarihi” sunumunu yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından çalıştay basına kapalı olarak devam ediyor. İki gün sürecek çalıştayda, “Halklar tarihi, Sosyal politikalar, Güncel sürecin kadınlar üzerindeki etkileri, Mücadele deneyimleri, Geleceğe dair umutlar” konuları tartışılacak.

16 Haziran'da Latin Amerikalı kadınlar, Hasankeyf'e ziyaret gerçekleştirecek. 18 Haziran'da ise Mardin-Midyat gezisi ve 19 Haziran'da Diyarbakır gezisi yapılacak.

HABERE YORUM KAT