1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt tangosu: Herkes dansa!
Kürt tangosu: Herkes dansa!

Kürt tangosu: Herkes dansa!

Türkiye Kürdistan'ında 'Tangomani' yayılıyor. Tango beklenmedik bir şekilde Diyarbakır sakinleri arasında popüler oldu. Oysa bu tür danslar müslüman doğuda 'haram' olarak kabul edilirdi.

A+A-

Diğer yandan Diyarbakır'da eski geleneklere saygının bir ifadesi olarak dansın plastiğine bazı değişiklikler yapıldı. Müzikal bileşeni de yenilendi. Esas olarak melodi eskisi gibi kaldı, ancak Arjantin dansının yerel versiyonuna cesur bir şekilde Kürt ritimleri eklendi. Diyarbakır Tango-Med Merkezinde bunu 'Müşterilerin bu şekilde daha çok hoşuna gidiyor' şeklinde açıkladılar.

Rusya'nın Sesi bu merkezde tango dersi veren Kemal Işık ve Neslihan Amedi'ye Diyarbakırlıların Latin Amerikan dans kültürüne beklenmedik ilgisinin kaynağını sorduk. Kemal Işık bakın neler anlattı:

Kürtlerin alsında dünyanın en çok dans eden halkı olduğunu söylemek isterim. Bunu genelde Latin Amerikalılar için söylerler, ancak Kürtler bence bu açıdan yüz puan ilerideler. Boşuna Kürtleri bir kalabalığın içinde fark etmenin kolay olduğu şakası yapılmaz: 'Boş bir kaba tıklayın, Kürt hemen dansa başlar'. Şaka bir yana bunda gerçek payı da yok değil.Kürtler dansları çok severler, bu, bana kalırsa tarihten gelen bir özellik.

Kürtler zengin bir halk değil. Her zaman emeklerine, güçlerine, kendi ellerine ve ayaklarına dayanmışlardır. Buradan çıkan kendine has birlik kültürü, 'vücud dili', jestlerdir. Kürtler politik gösteriler yaparken de dans ederler, cenaze törenlerinde de tabii hepsinde yaptıkları danslar farklıdır. Yani 'vücud dili' sürekli olarak kullanılır, sürekli olarak dans halindeyizdir, toplu halay çekeriz. Bu nedenle Tangoyu sevmiş olmaları şaşırtıcı değil. Diyarbakır sanat şehridir, bu Latin Amerikan dansı da bu ortama çok uygun geldi.

Önceleri kendimize ait bir mekanımız yoktu, değişik barlarda ve spor salonlarında çalışıyorduk. Sonra Tango-Med merkezini inşa ettik. Gördük ki Diyarbakır, bizim Kürtçe verdiğimiz adı ile Amed, Tangoyu hayranlık ile kucaklıyor. Sanki Kürtler ezelden beri Latin Amerikan dansları yapmışlar gibi.

Şu anda yüz öğrencimiz var. Sadece tango değil başka Latin Amerikan danslarını da öğretiyoruz. Bir çocuk bölümümüz var, burada küçük yaşlardan itibaren dansın inceliklerini anlatıyoruz. Tam program iki yıl sürüyor. Hem yetişkin hem de çocuk dansçıların nasıl çaba harcadıklarına bakarak kendimden emin bir şekilde kurslarımızı bitirecek olanların zaman içinde uluslararası yarışmalarda her türlü ödülü kazanabileceklerini söyleyebilirim.

Neslihan Amedi ise bakın neler söyledi:

Benim için dans, özelde de Tango hayatın anlamının vücud dili ile anlatılmasıdır. Tango direniştir, mücadeledir, ümittir, hayatın kendisidir. Tangoda hiçbir etnik ya da sınıfsal özellik yoktur. Tango özgürlüktür, işte bu nedenle de bana kalırsa Kürtler böylesine tangoyu sevdiler. Tabii bu Kürdistan için yeni bir sanat dalı. Birçok şeyi kendimiz için yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Bu çok sorumluluk isteyen ve zor bir çalışma. Ama ben şevk ve enerji doluyum, kesin olarak inanıyorum ki atak ve cesur Kürt tangosu ile tüm dünyayı fethedeceğiz.!

HABERE YORUM KAT