1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt sorunu ve çözümün tarafları Ankara'da konuşuyor
Kürt sorunu ve çözümün tarafları Ankara'da konuşuyor

Kürt sorunu ve çözümün tarafları Ankara'da konuşuyor

Dolmabahce'de hükümet yetkilileri ve Kürt tarafının barışa dönük ortak açıklamasının hemen ardından 7 Mart 2015 tarihinde Ankara'da “Barış Süreci ve Birlikte Yaşam: Yüzleşme, Uzlaşma ve Helalleşme” konulu sempozyum düzenliyor.

A+A-
Çözümün taraflarının attığı adımlar umutları çoğaltırken Sivil toplum kuruluşları da üzerine düşeni yapmak için harekete geçti. Barış, huzur ve ortak geleceği giden bu süreçte sivil toplum kuruluşları da çözüm sürecine katkı anlamında önemli girişimlerde bulunmaya başladı.
 
Bu tarihi süreçte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kalkınma Vakfı'nın ev sahipliğini yaptığı sempozyum yıllardır Kürt sorundan farklı şekillerde etkilenmiş sessiz çoğunluğun sesini Ankara'dan duyurmayı hedeflemektedir.
 
Barışa giden yolda bizim de sorumluluklarımız var anlayışıyla çalışmalar yürüteceklerinin altını çizen DAKAV Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin KORKUTATA, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar barışa, huzura ve kardeşliğe yakınız. Bu cesur ve samimi girişimler karşısında bölge insani elini taşın altında koymak için Ankara'da toplanma kararı almıştır. Bölgenin sesine kulak verilmesi ve kalıcı barışa giden yoldaki çabaların hayırla neticelenmesi için herkesin barışa ve kardeşliğe katkı sağlaması gerektiğini ”söyledi.
 
Korkutata, bu vesile ile 7 mart 2015 tarihinde Ankara da Barış Süreci ve Birlikte Yaşam: Yüzleşme, Uzlaşma ve Helalleşme başlıklı bir sempozyum organize etmiş bulunuyoruz diyerek, barışa giden yolda sivil toplum ve kanaat önderlerinin kendince nelerin yapılması gerektiğini dile getireceklerini ifade etti.
 
Sempozyomun programı da katılımcılarda oldukça çeşitlilik göstermektedir. Selim Sadak'tan İlhanlı Medresesi kurucularına, Arap topluluğu temsilcilerinden Diyarbakır Ulu Cami İmamına kadar toplumun tüm kesimlerine yer verilmeye çalışılmıştır.
 
Hüsamettin Korkutata ; “Böylelikle belki de ilk kez halkın ağzından Kürt sorununu dinleyeceğiz” dedi. 
 
Barış Süreci ve Birlikte Yaşam: Yüzleşme, Uzlaşma ve Helalleşme sempozyum'u Üç Oturumda gerçekleşecek.
 
1. Oturum: YEREL VE EVRENSEL BAĞLAMDA KÜRT SORUNUNDA ÇATIŞMA-ÇÖZÜMÜ MODELLERİ
 
2. Oturum: BİRLİKTE YAŞAM, ÇATIŞMA ve ÇÖZÜM
 
3. Oturum: MERKEZİ VE YERİNDEN YÖNETİM TARTIŞMALARI BÖLGENİN İKTİSADİ, İDARİ ve SİYASAL GELECEĞİNİ İNŞA ÇALIŞMALARI
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT